Nowe mieszkania - Artykuł - Co powinieneś wiedzieć, kupując mieszkanie?

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Co powinieneś wiedzieć, kupując mieszkanie?

Co powinieneś wiedzieć, kupując mieszkanie?

Fot. www.freedigitalphotos.net

Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania, powinniśmy się do tego przygotować. To inwestycja na lata, a nasza decyzja – dobra czy zła – będzie miała swoje konsekwencje. Co należy rozważyć? O czym nie można zapomnieć?

Kupno mieszkania to zazwyczaj duża inwestycja oraz wielkie wydarzenie. Mieszkanie kupujemy zwykle raz na wiele lat, więc – co za tym idzie – trudno o doświadczenie, które pozwalałoby uniknąć po drodze niekoniecznie miłych niespodzianek. Zakup własnego lokum, wydarzenie wysokiej rangi, potraktować należy strategicznie. Decyzje, które będziemy musieli przy okazji podjąć, będą miały długofalowe konsekwencje. Warto zatem uświadomić sobie, co nas czeka i – przygotowując się do zakupu – ustalić, jakie są nasze oczekiwania, potrzeby, możliwości i ograniczenia.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny?Rynek pierwotny

Jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania, z wyjątkową ostrożnością powinniśmy wybrać inwestycję. W ostatnich latach wiele się słyszy o nieuczciwych deweloperach, warto zatem dokładnie przyjrzeć się historii wcześniejszych inwestycji, a także sprawdzić, jakie opinie na temat wybranego przez nas dewelopera opublikowano na forach internetowych. Należy również zapoznać się z dokumentacją budowy i samej nieruchomości – między innymi z pozwoleniem na budowę; odpisem z księgi wieczystej działki, na której realizowane jest przedsięwzięcie (a która powinna być własnością dewelopera); planem zagospodarowania przestrzennego.

Kiedy już wybierzemy konkretną inwestycję, powinniśmy dokładnie prześledzić zapisy umowy kupna. Sporo uwagi należy poświęcić także odbiorowi mieszkania – to ostatni moment, w którym zgłosić można ewentualne zastrzeżenia co do stanu lokalu i jego standardu. Warto też zawczasu zdecydować, czy mieszkanie odbierzemy w stanie deweloperskim, pod tak zwany klucz – jeżeli tak, koniecznie sprawdźmy, co oferuje nam deweloper i czy zaproponowane rozwiązania pokrywają się z naszym gustem i oczekiwaniami co do jakości materiałów wykończeniowych. Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się również niejednokrotnie z koniecznością czekania na odbiór nowego lokum. Jeżeli więc zależy nam na szybkiej przeprowadzce, być może powinniśmy rozważyć kupno na rynku wtórnym.

Rynek wtórny

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, również należy być świadomym konieczności precyzyjnego sprawdzenia zarówno stanu prawnego, jak i stanu faktycznego lokalu. Trzeba upewnić się, że poprzedni właściciel ma prawo do sprzedaży, że nie zalega z opłatami eksploatacyjnymi oraz sprawdzić, czy ewentualna działalność gospodarcza prowadzona w lokalu została z niego wyrejestrowana i czy dotychczasowi mieszkańcy zostali wymeldowani.

Nie można zapominać, że mieszkanie było przez jakiś czas użytkowane i że prawdopodobnie będzie wymagało remontu, a zatem i dodatkowego nakładu finansowego. Pojawia się tutaj pytanie: Czy gra jest warta świeczki? Czy koszt remontu radykalnie nie zmieni finalnej ceny mieszkania? Niekwestionowaną zaletą kupna na rynku wtórnym jest fakt, że kupowane mieszkanie możemy obejrzeć z każdej niemal strony. W przeciwieństwie do niektórych inwestycji deweloperskich, które kupujący ogląda jedynie na wizualizacji, mieszkanie „z drugiej ręki” z łatwością ocenimy już na pierwszy rzut oka.

LokalizacjaIstotną kwestią – taką, którą warto kilkukrotnie rozważyć – jest lokalizacja kupowanego mieszkania (między innymi dlatego, że wpływa na cenę lokum). Mieszkanie będzie nam służyć prawdopodobnie przez lata, powinno więc spełniać nasze oczekiwania nie tylko w momencie kupna, ale i wtedy, gdy nasza rodzina się powiększy lub gdy zmienimy miejsce zatrudnienia. Codziennie przecież dojeżdżamy do pracy, zależy nam zatem na tym, aby komunikacja sprzyjała szybkim i prostym dojazdom.

Wystarczy, że zatrudnimy się w innym miejscu, a podróże do pracy mogą stać się koszmarem. Lokalizacja powinna być wybrana z głową i gwarantować nam dobre połączenie z centrum miasta lub z którymś z okolicznych punktów przesiadkowych. Przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym należy liczyć się z tym, że większość inwestycji powstaje w miejscach dotąd niezabudowanych – nierzadko na obrzeżach miasta. Oczywiście są i wyjątki – nowe mieszkania powstają również w centrum.

InfrastrukturaW pobliżu kupowanego mieszkania powinno znajdować się to, czego potrzebujemy na co dzień do sprawnego funkcjonowania. Rodziny z dziećmi lub pary planujące potomstwo z pewnością zwrócą uwagę na to, czy w okolicy znajdą park lub plac zabaw, szkołę czy przedszkole. Rozwinięta infrastruktura bywa często czynnikiem decydującym o kupnie mieszkania w takim, a nie w innym miejscu czy dzielnicy. Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, upewnijmy się, co jeszcze – oprócz zabudowy mieszkalnej – przewidziano w planach całego osiedla. Infrastruktura jest kolejnym z czynników, które wpływają na cenę za metr kwadratowy mieszkania.

Gdzie szukać wymarzonej oferty?Jak w przypadku każdego dużego przedsięwzięcia, ważnym etapem jest poszukiwanie informacji – a więc, jeśli o kupno mieszkania idzie, poszukiwanie interesujących ofert. Sprawdzą się tutaj ogłoszenia prasowe, które powoli przechodzą do lamusa, jednak nadal funkcjonują, lub ogłoszenia publikowane na ogłoszeniowych portalach internetowych. Przeglądanie ofert pozwoli nam zorientować się w cenach i poznać choć trochę meandry rynku nieruchomości. Można też poszukiwanie zlecić wprawionym w takim działaniu specjalistom – agentom pośrednictwa nieruchomościami.

Pośrednictwo agencjiWspółpraca z agencją nieruchomości to alternatywa dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu lub które pragną zdać się na pomoc profesjonalisty. Agencję, podobnie jak dewelopera, warto sprawdzić (czy posiada licencję). Należy też liczyć się z kosztami takiej usługi – każdy agent, podpisując umowę z osobą poszukującą mieszkania, zastrzega sobie, że otrzyma wynagrodzenie za swoją pracę w wysokości do 3,5% wartości mieszkania (wysokość prowizji można negocjować!). Nie płacimy zatem za oglądanie mieszkań, a dopiero za udaną transakcję sprzedaży. Plusem takiego rozwiązania jest między innymi to, że agent okazuje się pomocny w wielu kwestiach formalnych.

Cena mieszkaniaNie jest dla nikogo tajemnicą, że kupno mieszkania to spora inwestycja. Zanim zdecydujemy się zapłacić za mieszkanie cenę, której żąda sprzedający, zastanówmy się dwa razy, czy jest adekwatna do oferty. Pod uwagę wziąć należy między innymi wspomnianą już lokalizację i infrastrukturę, ale także rozkład mieszkania (osobna, jasna kuchnia czy aneks lub kuchnia ślepa); piętro na którym mieszkanie jest usytuowane (parter z reguły bywa tańszy); fakt, czy w budynku jest winda; standard wykończenia wnętrz i ewentualne koszty remontu (w przypadku mieszkań z rynku wtórnego) oraz wysokość czynszu. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty kredytowej banku, sprawdźmy koniecznie naszą zdolność kredytową.

Dodatkowe kosztyWarto także pamiętać o dodatkowych kosztach – o taksie notarialnej oraz o kosztach sądowych związanych z przeniesieniem prawa własności. Jeżeli skorzystamy z usług agencji nieruchomości, w budżecie uwzględnić należy także prowizję. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego konieczne może być opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych – PCC (2% ceny transakcyjnej). W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego należy z kolei oszacować, ile pieniędzy pochłonie wykończenie wnętrz.

Kupując mieszkanie, warto wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki – stan prawny lokalu, lokalizację, infrastrukturę, nasze oczekiwania co do jakości i standardu wykończenia, cenę, a także dodatkowe koszty (między innymi te przeznaczone na remont lub wykończenie mieszkania). Dobrze rozpisany budżet oraz przemyślana strategia działania sprawią, że kupno mieszkania okaże się planem zakończonym sukcesem.
Data publikacji: 18.10.2013

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Osiedle Franciszkańskie

TDJ Estate Sp. z o.o.

Osiedle Franciszkańskie

(Katowice)

pozostało ofert: 5

Sprawdź inne inwestycje:

Stare Żerniki (Wrocław)oferty: 8

Osiedle Rodzinny Gaj (Wrocław)oferty: 2

Miłe Zacisze II (Katowice)oferty: 8

Apartamenty Finlandzka 4 (Warszawa)oferty: 3

Rezydencja Szczytnicka (Wrocław)oferty: 5

zobacz wszystkie inwestycje (13) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl