Nowe mieszkania - Artykuł - Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

Fot. www.freedigitalphotos.net

Mieszkanie kupione. Teraz czas dopiąć na ostatni guzik wszystkie formalności. „Jakie jeszcze formalności?” - wielu szczęśliwych nabywców łapie się za głowę. W ferworze odbioru mieszkania, remontów, wykończeń i upragnionych przeprowadzek zapominają o kilku ważnych sprawach...


Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu spraw formalno-urzędowych - nie tylko tych dotyczących samej transakcji, ale także tych, które pojawiają się niejako w konsekwencji nabycia prawa własności. Nowe mieszkanie to najczęściej także nowy adres. O czym, w związku z kupnem lokalu mieszkalnego i zmianą miejsca zamieszkania, nie należy zapominać?

1. Wpis do księgi wieczystejNabywca lokalu mieszkalnego staje się jego właścicielem po podpisaniu aktu notarialnego. Powinien zatem, jak najszybciej, wpisać do księgi wieczystej prowadzonej przez sąd rejonowy (właściwy dla lokalizacji zakupionej nieruchomości) nabyte prawo własności. Oprócz danych nieruchomości do księgi wpisuje się także dane właściciela. Nie można zapominać, że wpis do księgi wieczystej jest obligatoryjny, a jego celem jest ujawnienie prawnego stanu nieruchomości względem osób trzecich.

Ujawnienie nowego stanu prawnego nieruchomości nabiera szczególnego znaczenia w przypadku tych nabywców, którzy na kupno mieszkania zaciągnęli kredyt hipoteczny. Bank wymaga bowiem w umowie kredytowej, aby w określonym terminie w księdze wieczystej pojawił się zapis o obciążeniu nieruchomości i aby odpis z księgi wieczystej został dołączony do dokumentacji kredytu. Stanowi to zabezpieczenie dla ewentualnych roszczeń banku.

W imieniu nabywcy, który czasami z różnych powodów nie może samodzielnie dopełnić formalności związanych z przeniesieniem własności - a więc nie może na przykład doręczyć wniosku o wpis do księgi wieczystej we właściwym sądzie rejonowym - odpowiednie pismo może złożyć notariusz prowadzący transakcję zakupu.

2. Obowiązek meldunkowyKażdy, kto posiada polskie obywatelstwo i przebywa na terenie kraju, zobowiązany jest, aby w odpowiednim organie - urzędzie gminy, dzielnicy lub miasta - zgłosić miejsce i czas pobytu. Celem tego obowiązku jest zarówno ułatwienie, jak i zracjonalizowanie czynności wykonywanych przez organy państwowe poprzez zameldowanie im miejsca pobytu, przede wszystkim stałego.

W związku z nabyciem nieruchomości w nowej lokalizacji i, co najczęściej za tym idzie, zmianą miejsca zamieszkania nabywca powinien zameldować się na pobyt stały, składając odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie gminy, dzielnicy lub miasta. Do składanego wniosku należy dołączyć między innymi zaświadczenie o wymeldowaniu się z poprzedniego miejsca pobytu stałego. Jeśli idzie o nieletnich, to są oni meldowani razem z rodzicami lub z opiekunami prawnymi, którzy sprawują nad nimi pieczę na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego. Zmiana pobytu miejsca stałego (oraz jej zgłoszenie) powoduje, że w ciągu 3 miesięcy od daty wymeldowania należy wymienić dowód osobisty oraz prawo jazdy.

Mimo że obowiązek meldunkowy jest powszechny i obowiązkowy, jego niedopełnienie nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych. Być może dlatego jest często zaniedbywany lub celowo pomijany. Samorządy podejmują działania, które mają za zadanie zmotywować mieszkańców do meldowania się w nowym miejscu zamieszkania (między innymi przyznawanie pierwszeństwa w przyjęciach dzieci do przedszkoli lub żłobków), jednak zasadność takich działań można podać w wątpliwość, ponieważ - zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427) - z dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony.


3. Umowy z dostawcami mediówKupno mieszkania wiąże się także z koniecznością podpisania stosownych umów z dostawcami mediów. Aby to zrobić, wystarczy posiadać akt notarialny, który potwierdza zakup mieszkania. Właściciel lokalu mieszkalnego nie musi jednak być w nim zameldowany.

Jeżeli w lokalu zainstalowano już wszystkie liczniki mediów - prądu, gazu, wody - to przy podpisywaniu umów nabywca powinien dysponować także protokołem odbioru mieszkania. Znaleźć w nim można bowiem adnotację o stanie liczników. Nie można zapominać, że zmianie ulega także adres korespondencyjny. Adres wskazany w umowach powinien być zatem zaktualizowany i zgodny z nowym miejscem zamieszkania.

4. Powiadamianie o zmianie miejsca zamieszkaniaObowiązek aktualizowania danych adresowych podawanych w różnych instytucjach sprowadza się obecnie jedynie do organu meldunkowego oraz urzędu skarbowego. Urząd skarbowy, odpowiedni dla nowego adresu zamieszkania, o nowym adresie zamieszkania lub zameldowania związanym z zakupem nieruchomości dowiaduje się przy okazji składania rocznych zeznań podatkowych poprzez dołączenie formularza aktualizującego dane (czyli NIP-3), informacji dotyczących zakupu nieruchomości, a także kopii aktu notarialnego.

Mimo że nie mamy takiego obowiązku, warto rozważyć przekazanie informacji o zmianie miejsca zamieszkania kilku innym organom czy podmiotom. Należą do nich: bank, który obsługuje nasz rachunek bieżący, pracodawca czy ubezpieczyciel. Jeśli nie zaktualizujemy swoich danych adresowych, możemy napotkać w przyszłości na drobne, jednak uciążliwe przeszkody (np. nieprawidłowe doręczanie korespondencji).


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 07.03.2013

Zobacz również

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Wybór mieszkania jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed podpisaniem ostatecznej umowy konieczne jest dokładne poznanie firmy, która będzie realizowała nasze marzenie o własnym M. Wiarygodność dewelopera możemy bez problemu sprawdzić samodzielnie. Podstawowe czynności jakie należy w tym celu wykonać opisano poniżej.

Podatek od najmu w kilku krokach

Podatek od najmu w kilku krokach

Rozliczanie podatku od najmu jest dość skomplikowane – wymaga bowiem znacznej wiedzy i doświadczenia. Mimo to, ogólny sposób postępowania można opisać w kilku prostych punktach. Pierwszym krokiem jest oszacowanie przychodów płynących z najmu, a także związanych z nimi kosztów. Należy też policzyć, która forma rozliczania podatku będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli wybierzemy ryczałt, trzeba zdecydować, czy będziemy się rozliczać miesięcznie, czy kwartalnie.

Mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze?

Mieszkania położone na parterze w ofertach deweloperów zazwyczaj są tańsze niż lokale położone wyżej. Parterowe usytuowanie uważa się za uciążliwe i mniej bezpieczne. Z tego powodu deweloperzy starają się skusić klientów dodatkowymi atutami, takimi jak np. duży taras czy własny ogródek. Zastanawiając się nad wyborem własnego mieszkania, nie zapominajmy, że lokale na parterze mają też swoje zalety.

Wspólnota mieszkaniowa – wspólne prawa, wspólne obowiązki

Kupujesz mieszkanie. Stajesz się nie tylko jego właścicielem, ale i – równocześnie – członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Czy wiesz, co się z tym wiąże? Jakie wynikają z tego prawa, a jakie obowiązki? Wspólnota mieszkaniowa to jednostka organizacyjna zarządzająca częściami wspólnymi nieruchomości, która należy do jej członków.Wspólnota staje się zatem gospodarzem budynku.

Mieszkanie pod Warszawą? Czemu nie!

Stale pogarszająca się sytuacja na polskim rynku pracy, zahamowanie wzrostu wynagrodzeń oraz brak jakiejkolwiek perspektywy poprawy sytuacji w naszym kraju sprawiają, że wszelkie inwestycje mieszkaniowe podejmujemy ostatnio bardzo ostrożnie. Z uwagi na kryzys ekonomiczny dokładnie porównujemy ceny wielu dostępnych na rynku ofert, coraz częściej także szukamy mieszkań położonych poza miastem.

Wykańczanie mieszkania w trzech krokach – budżet, zakup materiałów, wybór ekipy

Kupno mieszkania to ważny moment – spełnione marzenie, ale i początek drogi pełnej pułapek, czyli wykańczania nowego lokum. Zanim wprowadzimy się do własnego M, musimy przecież stawić czoła logistycznemu wyzwaniu. Co robić, żeby mu sprostać?

Wielka płyta w wielkim mieście – wady i zalety

Rozważasz kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym wybudowanym w technologii „wielkiej płyty”? Analizujesz wady i zalety? Z pewnością kusi Cię atrakcyjna cena lokalu i duży wybór. A może i inne zalety wielopłytowego budownictwa?

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1239

Osiedle Kameralne

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kameralne

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Bemowo nowe mieszkania i apartamenty powstają niezwykle dynamicznie – to zrozumiałe, gdyż Bemowo jest bez wątpienia atrakcyjną częścią Warszawy. Jedną z inwestycji, która została niedawno oddana do użytkowania, jest Osiedle Kameralne (etap VIII) – jeśli szukasz w Warszawie mieszkania [...]

PowierzchniaMieszkania:61.16 - 96.07 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 700 zł/mkw

Młody Wilanów

InwestycjaInwestycja:Młody Wilanów

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Chcesz zamieszkać w prestiżowej, zacisznej i zielonej okolicy? Z pewnością bierzesz zatem pod lupę nowe mieszkania Warszawa Wilanów! Przyjrzyjmy się jednej z nowo powstałych inwestycji, szczególnie atrakcyjnej pod wieloma względami – Młodemu Wilanowowi.  Młody Wilanów to nowa warszawska inwestycja [...]

PowierzchniaMieszkania:29.54 - 80.62 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wilanów

Cena za m2Cena:od 6100 zł/m2

Young City 2

InwestycjaInwestycja:Young City 2

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Young City II to powstające osiedle mieszkaniowe, które podsumować można dwoma słowami: „nowoczesność” i „dynamika”. Dla młodych i dynamicznych osób, zastanawiających się nad tym, gdzie zamieszkać na Bemowie w Warszawie, jest to idealna propozycja. Dlaczego? – Nasza redakcja spieszy z odpowiedzią!   Nowe [...]

PowierzchniaMieszkania:32.45 - 85.95 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 600 zł/mkw

Villa Nobile

InwestycjaInwestycja:Villa Nobile

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Wilanów nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie – nic w tym dziwnego, Wilanów to szczególnie atrakcyjna część Warszawy. Jedną z nowo powstających inwestycji jest Villa Nobile – jeśli poszukujesz swoich wymarzonych czterech kątów, może być to właśnie [...]

PowierzchniaMieszkania:27.7 - 139.63 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wilanów

Cena za m2Cena:od 6 600 zł/mkw

Forum Wola

InwestycjaInwestycja:Forum Wola

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Wola nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie. Nic w tym dziwnego – lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna i ma wiele atutów. Jeśli Ty także rozważasz kupno mieszkania na Woli, rozważ koniecznie powstającą inwestycję Forum Wola. Z naszego artykułu dowiesz [...]

PowierzchniaMieszkania:31.07 - 117.85 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 6 950 zł/mkw

Stacja Nowy Ursus

InwestycjaInwestycja:Stacja Nowy Ursus

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

STACJA NOWY URSUS - użytkowanie wieczyste   STACJA NOWY URSUS to nowoczesne osiedle zlokalizowane w idealnym punkcie komunikacyjnym Warszawy, który jednocześnie posiada wszystkie zalety mieszkania w zacisznej okolicy. W pobliżu inwestycji znajdują się tereny rekreacyjne takie jak park Czechowicki [...]

PowierzchniaMieszkania:31.61 - 90.14 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursus

Cena za m2Cena:od 6 200 zł/mkw

Bartycka Residence III BIS

InwestycjaInwestycja:Bartycka Residence III BIS

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Mokotowie w Warszawie? Sprawdź, co oferuje inwestycja Bartycka Residence III, w której czekają na przyszłych lokatorów nowoczesne i komfortowe mieszkania o zróżnicowanym metrażu! Bartycka Residence III to inwestycja, w której powstają nowe mieszkania Warszawa. [...]

PowierzchniaMieszkania:32.71 - 119.79 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8300 zł/mkw

Mila Baltica

InwestycjaInwestycja:Mila Baltica

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

POZNAJ MILA BALTICA   Kuluarowy charakter inwestycji uzyskano dzięki niskiej, kameralnej zabudowie. Szlachetne materiały wykończeniowe, lobby z portierem oraz udogodnienia budują prestiż osiedla. Elewacja biała z użyciem cegły z futurystycznymi pasami zostanie doceniona przez wszystkich, lubiących [...]

PowierzchniaMieszkania:32.9 - 94.77 m2

LokalizacjaLok.:Gdańsk - Zaspa

Cena za m2Cena:6 900 zł

Osiedle Bluszczańska II

InwestycjaInwestycja:Osiedle Bluszczańska II

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Bluszczańska to zespół mieszkaniowy, który powstanie w zielonej części najbardziej prestiżowej warszawskiej dzielnicy. Mokotów to dzielnica z tradycjami, która od lat zachowuje swój wyjątkowy charakter, dominują tu rozległe tereny parkowo-rekreacyjne i kameralna niska zabudowa.   Osiedle [...]

PowierzchniaMieszkania:50.94 - 87.06 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:7 950 zł/mkw

Lawendowe Wzgórza

InwestycjaInwestycja:Lawendowe Wzgórza

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Kiedy wprowadzasz się do nowego mieszkania, wszystko jest takie ekscytujące, pierwsze, ważne.  Jakbyś zaczynał nowe życie…   Osiedle Lawendowe Wzgórza to nowy styl życia w Gdańsku. Nowoczesne, modne i komfortowe – jest doskonałym miejscem, by rozpocząć nowy rozdział także w Twoim życiu. Osiedle [...]

PowierzchniaMieszkania:26.36 - 66.68 m2

LokalizacjaLok.:Gdańsk - Jasień

Cena za m2Cena:informacja u dewelopera

1 2 3 4 5 6 7 .... 124 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - FIRST MINUTE

Osiedle Primo

PROFBUD

Osiedle Primo

(Łódź)

rozpoczęcie sprzedaży:

Luty 2018

Sprawdź inne inwestycje: Rozpoczęcie sprzedaży

Apartamenty Nowe Bemowo (Warszawa)Październik 2017

Rubikon Residence IV (Warszawa)Wrzesień 2017

zobacz wszystkie inwestycje (3) »

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Puławska 111

ECC Real Estate Sp. z o.o.

Puławska 111

(Warszawa)

pozostało ofert: 2

Sprawdź inne inwestycje:

Bartycka 85 (Warszawa)oferty: 10

Osiedle Bluszczańska II (Warszawa)oferty: 8

Osiedle Kondratowicza (Warszawa)oferty: 4

Mila Baltica (Gdańsk)oferty: 6

zobacz wszystkie inwestycje (5) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl