Nowe mieszkania - Artykuł - Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

Fot. www.freedigitalphotos.net

Mieszkanie kupione. Teraz czas dopiąć na ostatni guzik wszystkie formalności. „Jakie jeszcze formalności?” - wielu szczęśliwych nabywców łapie się za głowę. W ferworze odbioru mieszkania, remontów, wykończeń i upragnionych przeprowadzek zapominają o kilku ważnych sprawach...


Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu spraw formalno-urzędowych - nie tylko tych dotyczących samej transakcji, ale także tych, które pojawiają się niejako w konsekwencji nabycia prawa własności. Nowe mieszkanie to najczęściej także nowy adres. O czym, w związku z kupnem lokalu mieszkalnego i zmianą miejsca zamieszkania, nie należy zapominać?

1. Wpis do księgi wieczystejNabywca lokalu mieszkalnego staje się jego właścicielem po podpisaniu aktu notarialnego. Powinien zatem, jak najszybciej, wpisać do księgi wieczystej prowadzonej przez sąd rejonowy (właściwy dla lokalizacji zakupionej nieruchomości) nabyte prawo własności. Oprócz danych nieruchomości do księgi wpisuje się także dane właściciela. Nie można zapominać, że wpis do księgi wieczystej jest obligatoryjny, a jego celem jest ujawnienie prawnego stanu nieruchomości względem osób trzecich.

Ujawnienie nowego stanu prawnego nieruchomości nabiera szczególnego znaczenia w przypadku tych nabywców, którzy na kupno mieszkania zaciągnęli kredyt hipoteczny. Bank wymaga bowiem w umowie kredytowej, aby w określonym terminie w księdze wieczystej pojawił się zapis o obciążeniu nieruchomości i aby odpis z księgi wieczystej został dołączony do dokumentacji kredytu. Stanowi to zabezpieczenie dla ewentualnych roszczeń banku.

W imieniu nabywcy, który czasami z różnych powodów nie może samodzielnie dopełnić formalności związanych z przeniesieniem własności - a więc nie może na przykład doręczyć wniosku o wpis do księgi wieczystej we właściwym sądzie rejonowym - odpowiednie pismo może złożyć notariusz prowadzący transakcję zakupu.

2. Obowiązek meldunkowyKażdy, kto posiada polskie obywatelstwo i przebywa na terenie kraju, zobowiązany jest, aby w odpowiednim organie - urzędzie gminy, dzielnicy lub miasta - zgłosić miejsce i czas pobytu. Celem tego obowiązku jest zarówno ułatwienie, jak i zracjonalizowanie czynności wykonywanych przez organy państwowe poprzez zameldowanie im miejsca pobytu, przede wszystkim stałego.

W związku z nabyciem nieruchomości w nowej lokalizacji i, co najczęściej za tym idzie, zmianą miejsca zamieszkania nabywca powinien zameldować się na pobyt stały, składając odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie gminy, dzielnicy lub miasta. Do składanego wniosku należy dołączyć między innymi zaświadczenie o wymeldowaniu się z poprzedniego miejsca pobytu stałego. Jeśli idzie o nieletnich, to są oni meldowani razem z rodzicami lub z opiekunami prawnymi, którzy sprawują nad nimi pieczę na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego. Zmiana pobytu miejsca stałego (oraz jej zgłoszenie) powoduje, że w ciągu 3 miesięcy od daty wymeldowania należy wymienić dowód osobisty oraz prawo jazdy.

Mimo że obowiązek meldunkowy jest powszechny i obowiązkowy, jego niedopełnienie nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych. Być może dlatego jest często zaniedbywany lub celowo pomijany. Samorządy podejmują działania, które mają za zadanie zmotywować mieszkańców do meldowania się w nowym miejscu zamieszkania (między innymi przyznawanie pierwszeństwa w przyjęciach dzieci do przedszkoli lub żłobków), jednak zasadność takich działań można podać w wątpliwość, ponieważ - zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427) - z dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony.


3. Umowy z dostawcami mediówKupno mieszkania wiąże się także z koniecznością podpisania stosownych umów z dostawcami mediów. Aby to zrobić, wystarczy posiadać akt notarialny, który potwierdza zakup mieszkania. Właściciel lokalu mieszkalnego nie musi jednak być w nim zameldowany.

Jeżeli w lokalu zainstalowano już wszystkie liczniki mediów - prądu, gazu, wody - to przy podpisywaniu umów nabywca powinien dysponować także protokołem odbioru mieszkania. Znaleźć w nim można bowiem adnotację o stanie liczników. Nie można zapominać, że zmianie ulega także adres korespondencyjny. Adres wskazany w umowach powinien być zatem zaktualizowany i zgodny z nowym miejscem zamieszkania.

4. Powiadamianie o zmianie miejsca zamieszkaniaObowiązek aktualizowania danych adresowych podawanych w różnych instytucjach sprowadza się obecnie jedynie do organu meldunkowego oraz urzędu skarbowego. Urząd skarbowy, odpowiedni dla nowego adresu zamieszkania, o nowym adresie zamieszkania lub zameldowania związanym z zakupem nieruchomości dowiaduje się przy okazji składania rocznych zeznań podatkowych poprzez dołączenie formularza aktualizującego dane (czyli NIP-3), informacji dotyczących zakupu nieruchomości, a także kopii aktu notarialnego.

Mimo że nie mamy takiego obowiązku, warto rozważyć przekazanie informacji o zmianie miejsca zamieszkania kilku innym organom czy podmiotom. Należą do nich: bank, który obsługuje nasz rachunek bieżący, pracodawca czy ubezpieczyciel. Jeśli nie zaktualizujemy swoich danych adresowych, możemy napotkać w przyszłości na drobne, jednak uciążliwe przeszkody (np. nieprawidłowe doręczanie korespondencji).


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 07.03.2013

Zobacz również

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Wybór mieszkania jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed podpisaniem ostatecznej umowy konieczne jest dokładne poznanie firmy, która będzie realizowała nasze marzenie o własnym M. Wiarygodność dewelopera możemy bez problemu sprawdzić samodzielnie. Podstawowe czynności jakie należy w tym celu wykonać opisano poniżej.

Podatek od najmu w kilku krokach

Podatek od najmu w kilku krokach

Rozliczanie podatku od najmu jest dość skomplikowane – wymaga bowiem znacznej wiedzy i doświadczenia. Mimo to, ogólny sposób postępowania można opisać w kilku prostych punktach. Pierwszym krokiem jest oszacowanie przychodów płynących z najmu, a także związanych z nimi kosztów. Należy też policzyć, która forma rozliczania podatku będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli wybierzemy ryczałt, trzeba zdecydować, czy będziemy się rozliczać miesięcznie, czy kwartalnie.

Mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze?

Mieszkania położone na parterze w ofertach deweloperów zazwyczaj są tańsze niż lokale położone wyżej. Parterowe usytuowanie uważa się za uciążliwe i mniej bezpieczne. Z tego powodu deweloperzy starają się skusić klientów dodatkowymi atutami, takimi jak np. duży taras czy własny ogródek. Zastanawiając się nad wyborem własnego mieszkania, nie zapominajmy, że lokale na parterze mają też swoje zalety.

Wspólnota mieszkaniowa – wspólne prawa, wspólne obowiązki

Kupujesz mieszkanie. Stajesz się nie tylko jego właścicielem, ale i – równocześnie – członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Czy wiesz, co się z tym wiąże? Jakie wynikają z tego prawa, a jakie obowiązki? Wspólnota mieszkaniowa to jednostka organizacyjna zarządzająca częściami wspólnymi nieruchomości, która należy do jej członków.Wspólnota staje się zatem gospodarzem budynku.

Mieszkanie pod Warszawą? Czemu nie!

Stale pogarszająca się sytuacja na polskim rynku pracy, zahamowanie wzrostu wynagrodzeń oraz brak jakiejkolwiek perspektywy poprawy sytuacji w naszym kraju sprawiają, że wszelkie inwestycje mieszkaniowe podejmujemy ostatnio bardzo ostrożnie. Z uwagi na kryzys ekonomiczny dokładnie porównujemy ceny wielu dostępnych na rynku ofert, coraz częściej także szukamy mieszkań położonych poza miastem.

Wykańczanie mieszkania w trzech krokach – budżet, zakup materiałów, wybór ekipy

Kupno mieszkania to ważny moment – spełnione marzenie, ale i początek drogi pełnej pułapek, czyli wykańczania nowego lokum. Zanim wprowadzimy się do własnego M, musimy przecież stawić czoła logistycznemu wyzwaniu. Co robić, żeby mu sprostać?

Wielka płyta w wielkim mieście – wady i zalety

Rozważasz kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym wybudowanym w technologii „wielkiej płyty”? Analizujesz wady i zalety? Z pewnością kusi Cię atrakcyjna cena lokalu i duży wybór. A może i inne zalety wielopłytowego budownictwa?

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Stare Żerniki

West Invest Company Sp. z.o.o.

Stare Żerniki

(Wrocław)

pozostało ofert: 8

Sprawdź inne inwestycje:

Osiedle Rodzinny Gaj (Wrocław)oferty: 2

Osiedle Franciszkańskie (Katowice)oferty: 5

Ul. Mała Góra (Kraków)oferty: 10

Rezydencja Szczytnicka (Wrocław)oferty: 5

Słoneczne Zacisza (Katowice)oferty: 8

zobacz wszystkie inwestycje (13) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl