Nowe mieszkania - Artykuł - Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Od kilku lat na polskim rynku budowlanym coraz większą furorę robią tak zwane inteligentne domy. Co kryje się pod tą nazwą? Czym różni się dom inteligentny od zwykłego domu? I, co najważniejsze, w jaki sposób rozwiązania zastosowane w inteligentnym systemie zarządzania budynkiem wpływają na codzienne życie domowników? Zwolennicy zaawansowanych rozwiązań technicznych wyliczają atuty takich budynków. Przeciwnicy koncentrują się zaś na kosztach, podkreślając jednocześnie największą wadę rozbudowanych systemów technicznych – awaryjność.

Na czym polega inteligencja domu?Inteligentny dom, lub inaczej inteligentny system zarządzania budynkiem (z ang. Building Management System – BMS), to określenie używane w odniesieniu do obiektów mieszkalnych wyposażonych w zaawansowane rozwiązania technicznie. Inteligentne domy, podobnie jak te tradycyjne, posiadają instalację grzewczą, oświetlenie, klimatyzację i wentylację, żaluzje i rolety, system alarmowy i domofonowy, monitoring, sprzęt audio i video, jak również inne urządzenia elektryczne codziennego użytku (na przykład odkurzacz, zmywarkę czy ekspres do kawy). Różnica polega jednak na tym, że w domu inteligentnym wszystkie te instalacje i urządzenia zintegrowane są w jednym systemie, którym domownicy – w zależności od swoich potrzeb – mogą zarządzać.

Jak to działa?W inteligentnym domu montuje się liczne czujniki, podłączane następnie – za pomocą przewodów – do domowego „centrum dowodzenia”, czyli jednostki centralnej, którą najczęściej jest komputer. Przeciwnicy oplatania całego domu kablami mogą sięgnąć po alternatywne rozwiązanie i wybrać system bezprzewodowego (radiowego) sterowania – bez konieczności rozbudowy okablowania. Tak czy inaczej, za pomocą prostej w obsłudze aplikacji, klawiatury komputera czy pilota mieszkańcy kontrolują to, co dzieje się w domu – nawet wtedy, gdy odpoczywają na urlopie.

Kiedy wprowadza się inteligentne rozwiązania?Warto pamiętać, że inteligentna instalacja tylko wtedy spełni swoje funkcje i sprosta stawianym jej oczekiwaniom, gdy zostanie zaprojektowana odpowiednio wcześnie, to znaczy jeszcze na etapie projektowania domu lub mieszkania. Przemyślana instalacja pozwoli na nieinwazyjną rozbudowę i zwiększenie funkcjonalności systemu w przyszłości. Ostatnim dzwonkiem, jeśli idzie o wprowadzanie inteligentnych rozwiązać, jest surowy stan budynku – w przeciwnym razie nie unikniemy kucia ścian.

Sprytne i tanie ogrzewaniePoszczególne urządzenia grzewcze zamontowane w inteligentnym domu (a więc piec, grzejniki, kominek, pompa wodna, kolektory słoneczne itp.) działają, rzecz jasna, spójnie; nie stanowi to żadnego novum. Innowacja polega jednak na tym, że w inteligentnych domach instalacja HVAC (z ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning), a więc ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, działa w zintegrowany sposób.

Co to znaczy? System wyłącza klimatyzację, gdy dom jest pusty. Przed powrotem domowników, w zależności od ustawień, dom jest wietrzony (system otworzy okna). Regulacji podlega również ogrzewanie nadmuchowe. Bardziej rozbudowane systemy wyłączają ogrzewanie i klimatyzację, gdy otworzymy okna. W konsekwencji instalacja HVAC eksploatowana jest optymalnie i równocześnie oszczędnie.

Co więcej, w każdym z pomieszczeń inteligentnego domu ustawić można inną temperaturę – bez wątpienia wpłynie to na komfort domowników, ale również na wysokość rachunków. System reaguje, gdy w pomieszczeniu jest za zimno (lub zbyt ciepło) i dostosowuje pracę urządzeń grzewczych do pożądanego efektu, którego wyznacznikiem jest właśnie temperatura pokojowa. Z chwilą gdy mieszkańcy opuszczają dom, obniżona zostaje temperatura (warto pamiętać, że temperatura niższa o 1°C przekłada się na oszczędność energii rzędu 6%).

Dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania budynkiem, temperatura obniżana jest również nocą. Jeśli w inteligentnym systemie uwzględnimy także czynniki pogodowe, możemy mieć pewność, że w razie deszczu okna zostaną zamknięte, a ogrzewanie i klimatyzacja będą uruchamiane adekwatnie do warunków panujących za oknem (w oparciu o pomiar temperatury zewnętrznej lub o prognozy pogody pobrane z Internetu).

Bezpieczny dom inteligentnyRównie inteligentnym rozwiązaniem stosowanym w automatyce domowej – bo do tego hasła sprowadzić można inteligencję domu – jest symulacja obecności. Mieszkańcy mogą zapalać lub gasić światło, włączać lub wyłączać muzykę, a nawet odtwarzać wcześniej zarejestrowane dźwięki, mimo że fizycznie przebywają poza domem. Taka praktyka skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy i sprzyja ochronie domu. Warto nadmienić, że system inteligentnego zarządzania, dzięki zamontowanym w domu czujnikom ruchu zintegrowanym między innymi z systemem alarmowym, reaguje na próbę przekroczenia wyznaczonej linii bez wcześniejszego wyłączenia alarmu lub wybicie szyby w oknie.

Kolejnym podsystemem inteligentnego zarządzania jest system przeciwpożarowy – w razie pożaru nie tylko uruchomiają się spryskiwacze i gaśnice, ale także ograniczona zostaje możliwość rozprzestrzeniania się ognia. System ułatwia również ewakuację z budynku, a jeśli właściciele przebywają poza domem, informuje ich o pożarze SMS-em lub wiadomością e-mailową. Co ważne, system równocześnie powiadamia także odpowiednie służby. Bezpieczeństwu domowników sprzyjają także czujniki gazu i czadu.

W razie zagrożenia system zawsze informuje właścicieli oraz przesyła informację do kolejnych podsystemów, dzięki czemu uruchamia lub wstrzymuje pracę poszczególnych instalacji i urządzeń. Ochronę domu z pewnością wspiera fakt, że przekręcenie klucza w zamku powoduje włączenie alarmu i zamknięcie okien. Nawet jeśli zapomnimy wyłączyć któregoś z domowych urządzeń, możemy to zrobić przez telefon lub Internet – komfort i bezpieczeństwo murowane!

Odrobina relaksu, odrobina luksusuZaawansowane systemy zarządzania budynkiem umożliwiają personalizację. Co to oznacza? – System, uwzględniając preferencje poszczególnych domowników, dostosuje do nich warunki panujące w domu (na przykład natężenie światła czy temperaturę). Przydatną możliwością, jednak nie niezbędną, jest zarządzanie scenami świetlnymi, a więc manipulowanie źródłami światła, również naturalnego (system może zasuwać rolety i zasłony, ograniczając dopływ słońca). Opcją niekonieczną, aczkolwiek z pewnością całkiem przyjemną, jest także zaawansowane zarządzenie urządzeniami audio i video – gdy wracamy z pracy, system zapewnia nam trochę relaksu, włącza ulubioną muzykę i przyciemnia światło. Z takich udogodnień można jednak bez żalu zrezygnować.

Dom inteligentny - opłacalna inwestycja?Tym, co skutecznie zniechęca do wprowadzania inteligentnych rozwiązań, bywają nierzadko koszty takiej inwestycji. Niekiedy wystarczy jednak przejrzeć oferty kilku producentów, określić swoje priorytetowe potrzeby, wybrać interesujący nas system, a okaże się, że horrendalne koszty wdrożenia inteligentnego systemu zarządzania domem to jedynie mit. Oczywiście już na wstępie warto wybrać rozwiązania, które sprzyjają ciekawej optymalizacji domowych instalacji, ergonomii, komfortowi mieszkania i bezpieczeństwu domowników oraz oszczędności. Rozwiązania służące jedynie podniesieniu atrakcyjności domu mają z reguły niższy priorytet.

Stały postęp informatyczny i technologiczny nie pozostaje bez wpływu na jakość oferowanych nam rozwiązań, a rynek – w konsekwencji – odpowiada wachlarzem zróżnicowanych produktów i usług (również pod względem ceny). Decydując się na dom z wysokim IQ, warto zadbać, aby nie był on jedynie „cyfrową twierdzą” – powinien służyć naszym potrzebom. Taka inwestycja powinna także zwrócić się po jakimś czasie, należy zatem zwracać uwagę również na ekonomiczny aspekt kolejnych udogodnień. Chwilowe trendy warto odsunąć na dalszy plan, dom to przecież inwestycja na lata, a moda (także w branży technicznej czy elektronicznej) - jak wiadomo - zmienia się z każdym sezonem.


Data publikacji: 24.02.2014

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1231

Stacja Nowy Ursus

InwestycjaInwestycja:Stacja Nowy Ursus

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

STACJA NOWY URSUS Niedrogie mieszkanie 12 minut od centrum Warszawy? Teraz to możliwe – przy ul. Posagu 7 Panien - w nowej części Ursusa - powstanie 136 mieszkań. Jest to doskonała oferta dla wszystkich tych, którzy marzyli o własnym lokum o wysokim standardzie wykończenia. Inwestycja realizowana [...]

PowierzchniaMieszkania:31.61 - 90.14 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursus

Cena za m2Cena:od 6 200 zł/mkw

Forum Wola

InwestycjaInwestycja:Forum Wola

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Wola nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie. Nic w tym dziwnego – lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna i ma wiele atutów. Jeśli Ty także rozważasz kupno mieszkania na Woli, rozważ koniecznie powstającą inwestycję Forum Wola. Z naszego artykułu dowiesz [...]

PowierzchniaMieszkania:31.07 - 117.85 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 6 950 zł/mkw

Osiedle Bluszczańska II

InwestycjaInwestycja:Osiedle Bluszczańska II

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Bluszczańska to zespół mieszkaniowy, który powstanie w zielonej części najbardziej prestiżowej warszawskiej dzielnicy. Mokotów to dzielnica z tradycjami, która od lat zachowuje swój wyjątkowy charakter, dominują tu rozległe tereny parkowo-rekreacyjne i kameralna niska zabudowa.   Osiedle [...]

PowierzchniaMieszkania:50.94 - 87.06 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:7 950 zł/mkw

Young City 2

InwestycjaInwestycja:Young City 2

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Young City II to powstające osiedle mieszkaniowe, które podsumować można dwoma słowami: „nowoczesność” i „dynamika”. Dla młodych i dynamicznych osób, zastanawiających się nad tym, gdzie zamieszkać na Bemowie w Warszawie, jest to idealna propozycja. Dlaczego? – Nasza redakcja spieszy z odpowiedzią! Podstawowe [...]

PowierzchniaMieszkania:32.45 - 85.95 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 600 zł/mkw

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Osiedle Kondratowicza

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kondratowicza

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Targówku w Warszawie? Nic dziwnego, wybór jest naprawdę spory. W dzielnicy Warszawa Targówek nowe mieszkania i apartamenty powstają w ostatnich latach coraz częściej, tak więc osoby, które zamierzają zamieszkać w tej okolicy, mają prawo mieć dylemat – czym wyróżnia [...]

PowierzchniaMieszkania:74.26 - 109.18 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Targówek

Cena za m2Cena:od 6 938 zł/mkw

Rubikon Residence III

InwestycjaInwestycja:Rubikon Residence III

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Jeśli idzie o dzielnicę Warszawa Mokotów, nowe mieszkania i apartamenty powstają tutaj w dynamicznym tempie. Mokotów to prestiżowa część stolicy, która łączy w sobie uroki życia w wielkim mieście i możliwość ucieczki od jego zgiełku. Jeśli szukasz ekskluzywnego mieszkania na Mokotowie, które zapewni [...]

PowierzchniaMieszkania:44.38 - 121.92 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8 200 zł/mkw

Osiedle Kameralne

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kameralne

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Bemowo nowe mieszkania i apartamenty powstają niezwykle dynamicznie – to zrozumiałe, gdyż Bemowo jest bez wątpienia atrakcyjną częścią Warszawy. Jedną z inwestycji, która została niedawno oddana do użytkowania, jest Osiedle Kameralne (etap VIII) – jeśli szukasz w Warszawie mieszkania [...]

PowierzchniaMieszkania:61.16 - 96.07 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 700 zł/mkw

Puławska 111

InwestycjaInwestycja:Puławska 111

DeweloperDeweloper:ECC Real Estate Sp. z o.o.

PUŁAWSKA 111 To nowy luksusowy Apartamentowiec,  zlokalizowany w sercu Starego Mokotowa, w sąsiedztwie parku Arkadia oraz XVIII-wiecznego Pałacu Królikarnia przy ulicy Puławskiej 111a w Warszawie. Budowa inwestycji została zakończona w lipcu 2011.   INWESTYCJA Budynek stanowi połączenie elementów [...]

PowierzchniaMieszkania:140.8 - 145.5 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 12 tys. zł/mkw

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

1 2 3 4 5 6 7 .... 124 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - FIRST MINUTE

Osiedle Primo

PROFBUD

Osiedle Primo

(Łódź)

rozpoczęcie sprzedaży:

Luty 2018

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Osiedle Bluszczańska II

APM Development sp. z o.o.

Osiedle Bluszczańska II

(Warszawa)

pozostało ofert: 8

Sprawdź inne inwestycje:

Osiedle Kondratowicza (Warszawa)oferty: 4

Puławska 111 (Warszawa)oferty: 2

zobacz wszystkie inwestycje (3) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl