Nowe mieszkania - Artykuł - Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Od kilku lat na polskim rynku budowlanym coraz większą furorę robią tak zwane inteligentne domy. Co kryje się pod tą nazwą? Czym różni się dom inteligentny od zwykłego domu? I, co najważniejsze, w jaki sposób rozwiązania zastosowane w inteligentnym systemie zarządzania budynkiem wpływają na codzienne życie domowników? Zwolennicy zaawansowanych rozwiązań technicznych wyliczają atuty takich budynków. Przeciwnicy koncentrują się zaś na kosztach, podkreślając jednocześnie największą wadę rozbudowanych systemów technicznych – awaryjność.

Na czym polega inteligencja domu?Inteligentny dom, lub inaczej inteligentny system zarządzania budynkiem (z ang. Building Management System – BMS), to określenie używane w odniesieniu do obiektów mieszkalnych wyposażonych w zaawansowane rozwiązania technicznie. Inteligentne domy, podobnie jak te tradycyjne, posiadają instalację grzewczą, oświetlenie, klimatyzację i wentylację, żaluzje i rolety, system alarmowy i domofonowy, monitoring, sprzęt audio i video, jak również inne urządzenia elektryczne codziennego użytku (na przykład odkurzacz, zmywarkę czy ekspres do kawy). Różnica polega jednak na tym, że w domu inteligentnym wszystkie te instalacje i urządzenia zintegrowane są w jednym systemie, którym domownicy – w zależności od swoich potrzeb – mogą zarządzać.

Jak to działa?W inteligentnym domu montuje się liczne czujniki, podłączane następnie – za pomocą przewodów – do domowego „centrum dowodzenia”, czyli jednostki centralnej, którą najczęściej jest komputer. Przeciwnicy oplatania całego domu kablami mogą sięgnąć po alternatywne rozwiązanie i wybrać system bezprzewodowego (radiowego) sterowania – bez konieczności rozbudowy okablowania. Tak czy inaczej, za pomocą prostej w obsłudze aplikacji, klawiatury komputera czy pilota mieszkańcy kontrolują to, co dzieje się w domu – nawet wtedy, gdy odpoczywają na urlopie.

Kiedy wprowadza się inteligentne rozwiązania?Warto pamiętać, że inteligentna instalacja tylko wtedy spełni swoje funkcje i sprosta stawianym jej oczekiwaniom, gdy zostanie zaprojektowana odpowiednio wcześnie, to znaczy jeszcze na etapie projektowania domu lub mieszkania. Przemyślana instalacja pozwoli na nieinwazyjną rozbudowę i zwiększenie funkcjonalności systemu w przyszłości. Ostatnim dzwonkiem, jeśli idzie o wprowadzanie inteligentnych rozwiązać, jest surowy stan budynku – w przeciwnym razie nie unikniemy kucia ścian.

Sprytne i tanie ogrzewaniePoszczególne urządzenia grzewcze zamontowane w inteligentnym domu (a więc piec, grzejniki, kominek, pompa wodna, kolektory słoneczne itp.) działają, rzecz jasna, spójnie; nie stanowi to żadnego novum. Innowacja polega jednak na tym, że w inteligentnych domach instalacja HVAC (z ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning), a więc ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, działa w zintegrowany sposób.

Co to znaczy? System wyłącza klimatyzację, gdy dom jest pusty. Przed powrotem domowników, w zależności od ustawień, dom jest wietrzony (system otworzy okna). Regulacji podlega również ogrzewanie nadmuchowe. Bardziej rozbudowane systemy wyłączają ogrzewanie i klimatyzację, gdy otworzymy okna. W konsekwencji instalacja HVAC eksploatowana jest optymalnie i równocześnie oszczędnie.

Co więcej, w każdym z pomieszczeń inteligentnego domu ustawić można inną temperaturę – bez wątpienia wpłynie to na komfort domowników, ale również na wysokość rachunków. System reaguje, gdy w pomieszczeniu jest za zimno (lub zbyt ciepło) i dostosowuje pracę urządzeń grzewczych do pożądanego efektu, którego wyznacznikiem jest właśnie temperatura pokojowa. Z chwilą gdy mieszkańcy opuszczają dom, obniżona zostaje temperatura (warto pamiętać, że temperatura niższa o 1°C przekłada się na oszczędność energii rzędu 6%).

Dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania budynkiem, temperatura obniżana jest również nocą. Jeśli w inteligentnym systemie uwzględnimy także czynniki pogodowe, możemy mieć pewność, że w razie deszczu okna zostaną zamknięte, a ogrzewanie i klimatyzacja będą uruchamiane adekwatnie do warunków panujących za oknem (w oparciu o pomiar temperatury zewnętrznej lub o prognozy pogody pobrane z Internetu).

Bezpieczny dom inteligentnyRównie inteligentnym rozwiązaniem stosowanym w automatyce domowej – bo do tego hasła sprowadzić można inteligencję domu – jest symulacja obecności. Mieszkańcy mogą zapalać lub gasić światło, włączać lub wyłączać muzykę, a nawet odtwarzać wcześniej zarejestrowane dźwięki, mimo że fizycznie przebywają poza domem. Taka praktyka skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy i sprzyja ochronie domu. Warto nadmienić, że system inteligentnego zarządzania, dzięki zamontowanym w domu czujnikom ruchu zintegrowanym między innymi z systemem alarmowym, reaguje na próbę przekroczenia wyznaczonej linii bez wcześniejszego wyłączenia alarmu lub wybicie szyby w oknie.

Kolejnym podsystemem inteligentnego zarządzania jest system przeciwpożarowy – w razie pożaru nie tylko uruchomiają się spryskiwacze i gaśnice, ale także ograniczona zostaje możliwość rozprzestrzeniania się ognia. System ułatwia również ewakuację z budynku, a jeśli właściciele przebywają poza domem, informuje ich o pożarze SMS-em lub wiadomością e-mailową. Co ważne, system równocześnie powiadamia także odpowiednie służby. Bezpieczeństwu domowników sprzyjają także czujniki gazu i czadu.

W razie zagrożenia system zawsze informuje właścicieli oraz przesyła informację do kolejnych podsystemów, dzięki czemu uruchamia lub wstrzymuje pracę poszczególnych instalacji i urządzeń. Ochronę domu z pewnością wspiera fakt, że przekręcenie klucza w zamku powoduje włączenie alarmu i zamknięcie okien. Nawet jeśli zapomnimy wyłączyć któregoś z domowych urządzeń, możemy to zrobić przez telefon lub Internet – komfort i bezpieczeństwo murowane!

Odrobina relaksu, odrobina luksusuZaawansowane systemy zarządzania budynkiem umożliwiają personalizację. Co to oznacza? – System, uwzględniając preferencje poszczególnych domowników, dostosuje do nich warunki panujące w domu (na przykład natężenie światła czy temperaturę). Przydatną możliwością, jednak nie niezbędną, jest zarządzanie scenami świetlnymi, a więc manipulowanie źródłami światła, również naturalnego (system może zasuwać rolety i zasłony, ograniczając dopływ słońca). Opcją niekonieczną, aczkolwiek z pewnością całkiem przyjemną, jest także zaawansowane zarządzenie urządzeniami audio i video – gdy wracamy z pracy, system zapewnia nam trochę relaksu, włącza ulubioną muzykę i przyciemnia światło. Z takich udogodnień można jednak bez żalu zrezygnować.

Dom inteligentny - opłacalna inwestycja?Tym, co skutecznie zniechęca do wprowadzania inteligentnych rozwiązań, bywają nierzadko koszty takiej inwestycji. Niekiedy wystarczy jednak przejrzeć oferty kilku producentów, określić swoje priorytetowe potrzeby, wybrać interesujący nas system, a okaże się, że horrendalne koszty wdrożenia inteligentnego systemu zarządzania domem to jedynie mit. Oczywiście już na wstępie warto wybrać rozwiązania, które sprzyjają ciekawej optymalizacji domowych instalacji, ergonomii, komfortowi mieszkania i bezpieczeństwu domowników oraz oszczędności. Rozwiązania służące jedynie podniesieniu atrakcyjności domu mają z reguły niższy priorytet.

Stały postęp informatyczny i technologiczny nie pozostaje bez wpływu na jakość oferowanych nam rozwiązań, a rynek – w konsekwencji – odpowiada wachlarzem zróżnicowanych produktów i usług (również pod względem ceny). Decydując się na dom z wysokim IQ, warto zadbać, aby nie był on jedynie „cyfrową twierdzą” – powinien służyć naszym potrzebom. Taka inwestycja powinna także zwrócić się po jakimś czasie, należy zatem zwracać uwagę również na ekonomiczny aspekt kolejnych udogodnień. Chwilowe trendy warto odsunąć na dalszy plan, dom to przecież inwestycja na lata, a moda (także w branży technicznej czy elektronicznej) - jak wiadomo - zmienia się z każdym sezonem.


Data publikacji: 24.02.2014

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Miłe Zacisze II

MP Project Invest

Miłe Zacisze II

(Katowice)

pozostało ofert: 8

Sprawdź inne inwestycje:

Villa Romanow (Łódź)oferty: 4

Osiedle Rodzinny Gaj (Wrocław)oferty: 2

Ul. Mała Góra (Kraków)oferty: 10

Mozaika Mokotów (Warszawa)oferty: 6

Gdańska 125 (Łódź)oferty: 3

zobacz wszystkie inwestycje (13) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl