Nowe mieszkania - Artykuł - Program „Mieszkanie dla Młodych”

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Fot. www.freedigitalphotos.net

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zamieszkać „na swoim” – realizacja tego marzenia bywa jednak trudna, przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużym nakładem finansowym. Coraz więcej osób decyduje się mimo to na obciążające finansowo kupno mieszkania na kredyt, rezygnując jednocześnie z równie obciążającego wynajmu. Wszelkie wsparcie przy kupnie mieszkania okazuje się niezwykle cenne. Być może właśnie z tego powodu program „Rodzina na swoim”, uznany przez ekspertów za jedną z najlepszych inicjatyw rządowych ostatnich lat, cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Inicjatywa ta wygasła z końcem 2012 roku, rząd przygotował jednak, niejako w zastępstwie, inny program – tym razem „Mieszkanie dla Młodych”. Wiele osób planujących zakup mieszkania zastanawia się w związku z tym, czy czekać aż wystartują rządowe dopłaty czy może już dzisiaj kupować mieszkanie. Z myślą o nich przygotowaliśmy kilka informacji, które być może pomogą w podjęciu decyzji.

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli dla kogo?Program „Mieszkanie dla Młodych” został przyjęty przez rząd 14 maja 2013 roku – zacznie obowiązywać dopiero z początkiem roku 2014. Cała inicjatywa trwać będzie pięć lat. Spore nadzieje wiążą z nim adresaci, a więc młode małżeństwa i osoby samotne (single) – ważnym kryterium jest tutaj wiek, beneficjenci nie mogą mieć bowiem więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw brany będzie pod uwagę wiek młodszego z małżonków). Program wpisuje się także w politykę prorodzinną rządu – skorzystać mogą z niego również osoby samotnie wychowujące dzieci. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej szacuje, że skorzysta z niego ogółem około 115 tysięcy beneficjentów, a suma dopłat przekroczy kwotę 3,2 miliarda złotych.

Kryteria. Czy mogę liczyć na dopłatę?Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka kryteriów, nie tylko to związane z wiekiem. Oto one:

- Na finansowe wsparcie rządu mogą liczyć tylko te młode małżeństwa oraz osoby samotne, które nie posiadają jeszcze własnego domu albo mieszkania – kupowane cztery kąty muszą być pierwszym lokalem własnościowym.

- Co więcej, kupowane w ramach programu mieszkanie pochodzić musi z rynku pierwotnego – ten zapis programu budzi najwięcej kontrowersji i stanowi obiekt najzacieklejszej krytyki. Dlaczego? Według adwersarzy, sprzyja jakoby interesom deweloperów i nie uwzględnia potrzeb osób, które z różnych względów zdecydowały się na budowę domu lub zakup mieszkania na rynku wtórnym. Pomija także interesy mieszkańców wsi oraz obszarów miejskich, w których deweloperzy nie inwestują (według danych GUS w minionym roku tylko w 181 z 379 powiatów inwestorzy rozpoczęli budowę nowych osiedli).

- Kolejne kryterium dotyczy metrażu – mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 m² powierzchni w przypadku rodzin i 50 m² powierzchni w przypadku singli. Niezależnie jednak od metrażu, dopłata będzie naliczana jedynie do 50 m² – dodatkową powierzchnię beneficjenci sfinansować muszą całkowicie samodzielnie. Kwestię metrażu warto zatem wziąć pod uwagę, decydując się na kupno konkretnego lokalu – nabywca małej kawalerki otrzyma mniejsze wsparcie niż nabywca mieszkania większego, nieprzekraczającego rzeczonych już 50 m².

- Inne kryterium, przez niektórych nazywane ograniczeniem, związane jest z ceną mieszkania (wyrażoną zazwyczaj w złotówkach za 1 m²). Limit wyznaczany będzie, tak samo jak w przypadku programu „Rodzina na swoim”, na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej – dla każdego typu gminy (na przykład dla miasta wojewódzkiego i dla każdej jednostki sąsiadującej z miastem wojewódzkim) wskaźnik ten przybiera inną wartość. Dla przykładu – orientacyjny limit dla Warszawy wyniesie około 5,8 tysiąca zł; dla Krakowa – 4,4 tysiąca zł; dla Wrocławia – 5,2 tysiąca zł. Nietrudno zatem się domyślić, że mieszkania kwalifikujące się do programu „Mieszkanie dla Młodych” dotyczyć będą najczęściej inwestycji zlokalizowanych w mało atrakcyjnej okolicy. Sytuacja może się jednak zmienić – pod warunkiem, że ceny nieruchomości nadal będą maleć, a deweloperzy postarają się dostosować do restrykcyjnych warunków programu.

Ile wyniesie dopłata?W ramach programu otrzymać można aż 20% jednorazowej dopłaty do kredytu hipotecznego. Na dziesięcioprocentowe wsparcie liczyć mogą bezdzietnie małżeństwa i single. Małżeństwa posiadające dziecko dostaną kolejne 5% dopłaty (a więc w sumie 15%), a dodatkowe 5% (w sumie 20%) – rodziny, w których w ciągu kolejnych pięciu lat (liczonych od dnia zakupu mieszkania) przyjdzie na świat trzecie lub kolejne dziecko. Warto pamiętać, że program precyzyjnie określa sytuacje, w których trzeba będzie zwrócić uzyskaną dopłatę – zanim zatem zaplanujemy sprzedaż mieszkania zakupionego przy wsparciu finansowym uzyskanym w ramach programu, zapoznajmy się dokładnie z „regulaminem” programu. Co ważne, banki traktować będą dopłatę jako wkład własny kredytobiorcy – w obliczu zmian związanych z nowelizacją Rekomendacji S jest to niezwykle istotne. Kredytobiorca będzie bowiem musiał dysponować własnymi środkami, na początek w wysokości co najmniej 10% wartości kupowanego mieszkania.

Kupować czy czekać, aż program ruszy?Czy warto zatem poczekać kilka miesięcy i starać się o rządowe wsparcie finansowe? Perspektywa dwudziestoprocentowej dopłaty z pewnością skusi rodziny – pod warunkiem, że znajdą interesujące lokum nie większe niż 75 m². Kluczowe okaże się tutaj jednak kryterium ceny za metr kwadratowy. Osoby, które chcą zakupić mieszkanie w konkretnej lokalizacji lub w konkretnym standardzie, mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Warto zastanowić się zatem, czy ze względów finansowych będziemy w stanie pójść na ustępstwo i wybrać lokal, który niekoniecznie nas satysfakcjonuje (lub satysfakcjonuje tylko z uwagi na możliwość dopłaty). Odpowiedź na pytanie „kupować czy poczekać?” sprowadza się zatem do odpowiedzi na pytanie zgoła inne – „standard/lokalizacja czy cena?”.
Data publikacji: 19.11.2013

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1231

Stacja Nowy Ursus

InwestycjaInwestycja:Stacja Nowy Ursus

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

STACJA NOWY URSUS Niedrogie mieszkanie 12 minut od centrum Warszawy? Teraz to możliwe – przy ul. Posagu 7 Panien - w nowej części Ursusa - powstanie 136 mieszkań. Jest to doskonała oferta dla wszystkich tych, którzy marzyli o własnym lokum o wysokim standardzie wykończenia. Inwestycja realizowana [...]

PowierzchniaMieszkania:31.61 - 90.14 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursus

Cena za m2Cena:od 6 200 zł/mkw

Forum Wola

InwestycjaInwestycja:Forum Wola

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Wola nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie. Nic w tym dziwnego – lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna i ma wiele atutów. Jeśli Ty także rozważasz kupno mieszkania na Woli, rozważ koniecznie powstającą inwestycję Forum Wola. Z naszego artykułu dowiesz [...]

PowierzchniaMieszkania:31.07 - 117.85 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 6 950 zł/mkw

Osiedle Bluszczańska II

InwestycjaInwestycja:Osiedle Bluszczańska II

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Bluszczańska to zespół mieszkaniowy, który powstanie w zielonej części najbardziej prestiżowej warszawskiej dzielnicy. Mokotów to dzielnica z tradycjami, która od lat zachowuje swój wyjątkowy charakter, dominują tu rozległe tereny parkowo-rekreacyjne i kameralna niska zabudowa.   Osiedle [...]

PowierzchniaMieszkania:50.94 - 87.06 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:7 950 zł/mkw

Young City 2

InwestycjaInwestycja:Young City 2

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Young City II to powstające osiedle mieszkaniowe, które podsumować można dwoma słowami: „nowoczesność” i „dynamika”. Dla młodych i dynamicznych osób, zastanawiających się nad tym, gdzie zamieszkać na Bemowie w Warszawie, jest to idealna propozycja. Dlaczego? – Nasza redakcja spieszy z odpowiedzią! Podstawowe [...]

PowierzchniaMieszkania:32.45 - 85.95 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 600 zł/mkw

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Osiedle Kondratowicza

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kondratowicza

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Targówku w Warszawie? Nic dziwnego, wybór jest naprawdę spory. W dzielnicy Warszawa Targówek nowe mieszkania i apartamenty powstają w ostatnich latach coraz częściej, tak więc osoby, które zamierzają zamieszkać w tej okolicy, mają prawo mieć dylemat – czym wyróżnia [...]

PowierzchniaMieszkania:74.26 - 109.18 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Targówek

Cena za m2Cena:od 6 938 zł/mkw

Rubikon Residence III

InwestycjaInwestycja:Rubikon Residence III

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Jeśli idzie o dzielnicę Warszawa Mokotów, nowe mieszkania i apartamenty powstają tutaj w dynamicznym tempie. Mokotów to prestiżowa część stolicy, która łączy w sobie uroki życia w wielkim mieście i możliwość ucieczki od jego zgiełku. Jeśli szukasz ekskluzywnego mieszkania na Mokotowie, które zapewni [...]

PowierzchniaMieszkania:44.38 - 121.92 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8 200 zł/mkw

Osiedle Kameralne

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kameralne

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Bemowo nowe mieszkania i apartamenty powstają niezwykle dynamicznie – to zrozumiałe, gdyż Bemowo jest bez wątpienia atrakcyjną częścią Warszawy. Jedną z inwestycji, która została niedawno oddana do użytkowania, jest Osiedle Kameralne (etap VIII) – jeśli szukasz w Warszawie mieszkania [...]

PowierzchniaMieszkania:61.16 - 96.07 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 700 zł/mkw

Puławska 111

InwestycjaInwestycja:Puławska 111

DeweloperDeweloper:ECC Real Estate Sp. z o.o.

PUŁAWSKA 111 To nowy luksusowy Apartamentowiec,  zlokalizowany w sercu Starego Mokotowa, w sąsiedztwie parku Arkadia oraz XVIII-wiecznego Pałacu Królikarnia przy ulicy Puławskiej 111a w Warszawie. Budowa inwestycji została zakończona w lipcu 2011.   INWESTYCJA Budynek stanowi połączenie elementów [...]

PowierzchniaMieszkania:140.8 - 145.5 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 12 tys. zł/mkw

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

1 2 3 4 5 6 7 .... 124 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - FIRST MINUTE

Osiedle Primo

PROFBUD

Osiedle Primo

(Łódź)

rozpoczęcie sprzedaży:

Luty 2018

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Puławska 111

ECC Real Estate Sp. z o.o.

Puławska 111

(Warszawa)

pozostało ofert: 2

Sprawdź inne inwestycje:

Osiedle Bluszczańska II (Warszawa)oferty: 8

Osiedle Kondratowicza (Warszawa)oferty: 4

zobacz wszystkie inwestycje (3) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl