Nowe mieszkania - Artykuł - Program „Mieszkanie dla Młodych”

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Fot. www.freedigitalphotos.net

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zamieszkać „na swoim” – realizacja tego marzenia bywa jednak trudna, przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużym nakładem finansowym. Coraz więcej osób decyduje się mimo to na obciążające finansowo kupno mieszkania na kredyt, rezygnując jednocześnie z równie obciążającego wynajmu. Wszelkie wsparcie przy kupnie mieszkania okazuje się niezwykle cenne. Być może właśnie z tego powodu program „Rodzina na swoim”, uznany przez ekspertów za jedną z najlepszych inicjatyw rządowych ostatnich lat, cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Inicjatywa ta wygasła z końcem 2012 roku, rząd przygotował jednak, niejako w zastępstwie, inny program – tym razem „Mieszkanie dla Młodych”. Wiele osób planujących zakup mieszkania zastanawia się w związku z tym, czy czekać aż wystartują rządowe dopłaty czy może już dzisiaj kupować mieszkanie. Z myślą o nich przygotowaliśmy kilka informacji, które być może pomogą w podjęciu decyzji.

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli dla kogo?Program „Mieszkanie dla Młodych” został przyjęty przez rząd 14 maja 2013 roku – zacznie obowiązywać dopiero z początkiem roku 2014. Cała inicjatywa trwać będzie pięć lat. Spore nadzieje wiążą z nim adresaci, a więc młode małżeństwa i osoby samotne (single) – ważnym kryterium jest tutaj wiek, beneficjenci nie mogą mieć bowiem więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw brany będzie pod uwagę wiek młodszego z małżonków). Program wpisuje się także w politykę prorodzinną rządu – skorzystać mogą z niego również osoby samotnie wychowujące dzieci. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej szacuje, że skorzysta z niego ogółem około 115 tysięcy beneficjentów, a suma dopłat przekroczy kwotę 3,2 miliarda złotych.

Kryteria. Czy mogę liczyć na dopłatę?Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka kryteriów, nie tylko to związane z wiekiem. Oto one:

- Na finansowe wsparcie rządu mogą liczyć tylko te młode małżeństwa oraz osoby samotne, które nie posiadają jeszcze własnego domu albo mieszkania – kupowane cztery kąty muszą być pierwszym lokalem własnościowym.

- Co więcej, kupowane w ramach programu mieszkanie pochodzić musi z rynku pierwotnego – ten zapis programu budzi najwięcej kontrowersji i stanowi obiekt najzacieklejszej krytyki. Dlaczego? Według adwersarzy, sprzyja jakoby interesom deweloperów i nie uwzględnia potrzeb osób, które z różnych względów zdecydowały się na budowę domu lub zakup mieszkania na rynku wtórnym. Pomija także interesy mieszkańców wsi oraz obszarów miejskich, w których deweloperzy nie inwestują (według danych GUS w minionym roku tylko w 181 z 379 powiatów inwestorzy rozpoczęli budowę nowych osiedli).

- Kolejne kryterium dotyczy metrażu – mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 m² powierzchni w przypadku rodzin i 50 m² powierzchni w przypadku singli. Niezależnie jednak od metrażu, dopłata będzie naliczana jedynie do 50 m² – dodatkową powierzchnię beneficjenci sfinansować muszą całkowicie samodzielnie. Kwestię metrażu warto zatem wziąć pod uwagę, decydując się na kupno konkretnego lokalu – nabywca małej kawalerki otrzyma mniejsze wsparcie niż nabywca mieszkania większego, nieprzekraczającego rzeczonych już 50 m².

- Inne kryterium, przez niektórych nazywane ograniczeniem, związane jest z ceną mieszkania (wyrażoną zazwyczaj w złotówkach za 1 m²). Limit wyznaczany będzie, tak samo jak w przypadku programu „Rodzina na swoim”, na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej – dla każdego typu gminy (na przykład dla miasta wojewódzkiego i dla każdej jednostki sąsiadującej z miastem wojewódzkim) wskaźnik ten przybiera inną wartość. Dla przykładu – orientacyjny limit dla Warszawy wyniesie około 5,8 tysiąca zł; dla Krakowa – 4,4 tysiąca zł; dla Wrocławia – 5,2 tysiąca zł. Nietrudno zatem się domyślić, że mieszkania kwalifikujące się do programu „Mieszkanie dla Młodych” dotyczyć będą najczęściej inwestycji zlokalizowanych w mało atrakcyjnej okolicy. Sytuacja może się jednak zmienić – pod warunkiem, że ceny nieruchomości nadal będą maleć, a deweloperzy postarają się dostosować do restrykcyjnych warunków programu.

Ile wyniesie dopłata?W ramach programu otrzymać można aż 20% jednorazowej dopłaty do kredytu hipotecznego. Na dziesięcioprocentowe wsparcie liczyć mogą bezdzietnie małżeństwa i single. Małżeństwa posiadające dziecko dostaną kolejne 5% dopłaty (a więc w sumie 15%), a dodatkowe 5% (w sumie 20%) – rodziny, w których w ciągu kolejnych pięciu lat (liczonych od dnia zakupu mieszkania) przyjdzie na świat trzecie lub kolejne dziecko. Warto pamiętać, że program precyzyjnie określa sytuacje, w których trzeba będzie zwrócić uzyskaną dopłatę – zanim zatem zaplanujemy sprzedaż mieszkania zakupionego przy wsparciu finansowym uzyskanym w ramach programu, zapoznajmy się dokładnie z „regulaminem” programu. Co ważne, banki traktować będą dopłatę jako wkład własny kredytobiorcy – w obliczu zmian związanych z nowelizacją Rekomendacji S jest to niezwykle istotne. Kredytobiorca będzie bowiem musiał dysponować własnymi środkami, na początek w wysokości co najmniej 10% wartości kupowanego mieszkania.

Kupować czy czekać, aż program ruszy?Czy warto zatem poczekać kilka miesięcy i starać się o rządowe wsparcie finansowe? Perspektywa dwudziestoprocentowej dopłaty z pewnością skusi rodziny – pod warunkiem, że znajdą interesujące lokum nie większe niż 75 m². Kluczowe okaże się tutaj jednak kryterium ceny za metr kwadratowy. Osoby, które chcą zakupić mieszkanie w konkretnej lokalizacji lub w konkretnym standardzie, mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Warto zastanowić się zatem, czy ze względów finansowych będziemy w stanie pójść na ustępstwo i wybrać lokal, który niekoniecznie nas satysfakcjonuje (lub satysfakcjonuje tylko z uwagi na możliwość dopłaty). Odpowiedź na pytanie „kupować czy poczekać?” sprowadza się zatem do odpowiedzi na pytanie zgoła inne – „standard/lokalizacja czy cena?”.
Data publikacji: 19.11.2013

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1338

Stacja Nowy Ursus

InwestycjaInwestycja:Stacja Nowy Ursus

DeweloperDeweloper:Robyg

STACJA NOWY URSUS - użytkowanie wieczyste   STACJA NOWY URSUS to nowoczesne osiedle zlokalizowane w idealnym punkcie komunikacyjnym Warszawy, który jednocześnie posiada wszystkie zalety mieszkania w zacisznej okolicy. W pobliżu inwestycji znajdują się tereny rekreacyjne takie jak park Czechowicki [...]

PowierzchniaMieszkania:31.53 - 90.14 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursus

Cena za m2Cena:od 5 489 zł/mkw

Willa pod Modrzewiami

InwestycjaInwestycja:Willa pod Modrzewiami

DeweloperDeweloper:DK- DEVELOPMENT SP. Z O.O.

Biuro „3D-architekci”, odpowiedzialne za projekt tego kameralnego budynku, w bardzo udany sposób połączyło zastosowanie nowoczesnych form architektonicznych z wpisaniem nowej inwestycji w kontekst sąsiednich, międzywojennych willi. Luksusowy charakter budynku podkreślają efektowne elewacje i najwyższa [...]

PowierzchniaMieszkania:60.63 - 95.93 m2

LokalizacjaLok.:Kraków - Grzegórzki

Cena za m2Cena:od 7 700 zł/m2

Bartycka 85

InwestycjaInwestycja:Bartycka 85

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Planujesz kupno mieszkania i zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Mokotowie w Warszawie? To zrozumiałe – inwestycji w tej okolicy powstaje naprawdę sporo! Jedną z nich, idealną dla osób ceniących kameralność, wytchnienie od zgiełku miasta i zielone otoczenie, jest Bartycka 85 – nowy projekt mieszkaniowy [...]

PowierzchniaMieszkania:45.77 - 48.3 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8 600 zł/mkw

Poloneza

InwestycjaInwestycja:Poloneza

DeweloperDeweloper:Arche Sp. z o.o.

Poszukujesz mieszkania w Warszawie na Ursynowie? Inwestycja Poloneza to jedna z propozycji, które powstają właśnie w tej części stolicy. Dowiedz się więcej o tym przedsięwzięciu i przekonaj się, że mieszkanie w tej inwestycji może być strzałem w dziesiątkę!   Poloneza to inwestycja, w której powstają nowe [...]

PowierzchniaMieszkania:30.03 - 84.78 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:informacja w Biurze Sprzedaży

Young City 2

InwestycjaInwestycja:Young City 2

DeweloperDeweloper:Robyg

Young City II to powstające osiedle mieszkaniowe, które podsumować można dwoma słowami: „nowoczesność” i „dynamika”. Dla młodych i dynamicznych osób, zastanawiających się nad tym, gdzie zamieszkać na Bemowie w Warszawie, jest to idealna propozycja. Dlaczego? – Nasza redakcja spieszy z odpowiedzią!   Nowe [...]

PowierzchniaMieszkania:29.92 - 85.67 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 300 zł/mkw

Kamienica Nova

InwestycjaInwestycja:Kamienica Nova

DeweloperDeweloper:DK- DEVELOPMENT SP. Z O.O.

Szczegółowe informacje o ofercie w Biurze Sprzedaży firmy DK-DEVELOPMENT Sp. z o.o.   Zadzwoń:                                                           Tel.: 12 290 08 72 Tel.: 795 142 495    Pełna lista apartamentów 

PowierzchniaMieszkania:65.9 - 79.06 m2

LokalizacjaLok.:Kraków - Śródmieście

Cena za m2Cena:od 10 800 zł/m2

Mila Baltica

InwestycjaInwestycja:Mila Baltica

DeweloperDeweloper:Robyg

POZNAJ MILA BALTICA   Kuluarowy charakter inwestycji uzyskano dzięki niskiej, kameralnej zabudowie. Szlachetne materiały wykończeniowe, lobby z portierem oraz udogodnienia budują prestiż osiedla. Elewacja biała z użyciem cegły z futurystycznymi pasami zostanie doceniona przez wszystkich, lubiących [...]

PowierzchniaMieszkania:32.9 - 94.77 m2

LokalizacjaLok.:Gdańsk - Zaspa

Cena za m2Cena:6 900 zł

Centrum Maślic Małych - Budynek nr 6

InwestycjaInwestycja:Centrum Maślic Małych - Budynek nr 6

DeweloperDeweloper:Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Maślice

Augustowska Budynek nr 6   Mieszkania w kameralnych budynkach o ponadstandardowym wykończeniu. Każde posiada duży balkon wyłożony płytkami lub podłogą kompozytową oraz dużą komórkę lokatorską (piwnicę) bez dopłaty. Wszystkie budynki bez barier architektonicznych.   Tylko u nas w cenie mieszkania: nowoczesne [...]

PowierzchniaMieszkania:50.6 - 98.3 m2

LokalizacjaLok.:Wrocław - Fabryczna

Cena za m2Cena:od 4400 zł/mkw

Domy Sycylijska

InwestycjaInwestycja:Domy Sycylijska

DeweloperDeweloper:REAL Development Group sp. z o.o. sp.k.

Osiedle Sycylijska odróżnia od pozostałych łódzkich inwestycji mieszkaniowych mnóstwo szczegółów. Dzięki nim jest unikalne, wyjątkowe. Choć w swojej funkcjonalności przewyższa istniejące propozycje deweloperskie.   Powstające osiedle składa się z 6 domów bliźniaczych stanowiących komfortową przystań [...]

PowierzchniaDomy:114.29 - 132.86 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Bałuty

Cena za m2Cena:od 4138 zł/mkw

Villa Nobile

InwestycjaInwestycja:Villa Nobile

DeweloperDeweloper:Robyg

W dzielnicy Warszawa Wilanów nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie – nic w tym dziwnego, Wilanów to szczególnie atrakcyjna część Warszawy. Jedną z nowo powstających inwestycji jest Villa Nobile – jeśli poszukujesz swoich wymarzonych czterech kątów, może być to właśnie [...]

PowierzchniaMieszkania:27.7 - 139.63 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wilanów

Cena za m2Cena:od 6 600 zł/mkw

1 2 3 4 5 6 7 .... 134 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Willa pod Modrzewiami

DK- DEVELOPMENT SP. Z O.O.

Willa pod Modrzewiami

(Kraków)

pozostało ofert: 5

Sprawdź inne inwestycje:

Mila Baltica (Gdańsk)oferty: 6

Kamienica Nova (Kraków)oferty: 2

Puławska 111 (Warszawa)oferty: 3

Osiedle Bluszczańska II (Warszawa)oferty: 8

zobacz wszystkie inwestycje (5) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl