Nowe mieszkania - Artykuł - Program „Mieszkanie dla Młodych”

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Fot. www.freedigitalphotos.net

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zamieszkać „na swoim” – realizacja tego marzenia bywa jednak trudna, przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużym nakładem finansowym. Coraz więcej osób decyduje się mimo to na obciążające finansowo kupno mieszkania na kredyt, rezygnując jednocześnie z równie obciążającego wynajmu. Wszelkie wsparcie przy kupnie mieszkania okazuje się niezwykle cenne. Być może właśnie z tego powodu program „Rodzina na swoim”, uznany przez ekspertów za jedną z najlepszych inicjatyw rządowych ostatnich lat, cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Inicjatywa ta wygasła z końcem 2012 roku, rząd przygotował jednak, niejako w zastępstwie, inny program – tym razem „Mieszkanie dla Młodych”. Wiele osób planujących zakup mieszkania zastanawia się w związku z tym, czy czekać aż wystartują rządowe dopłaty czy może już dzisiaj kupować mieszkanie. Z myślą o nich przygotowaliśmy kilka informacji, które być może pomogą w podjęciu decyzji.

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli dla kogo?Program „Mieszkanie dla Młodych” został przyjęty przez rząd 14 maja 2013 roku – zacznie obowiązywać dopiero z początkiem roku 2014. Cała inicjatywa trwać będzie pięć lat. Spore nadzieje wiążą z nim adresaci, a więc młode małżeństwa i osoby samotne (single) – ważnym kryterium jest tutaj wiek, beneficjenci nie mogą mieć bowiem więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw brany będzie pod uwagę wiek młodszego z małżonków). Program wpisuje się także w politykę prorodzinną rządu – skorzystać mogą z niego również osoby samotnie wychowujące dzieci. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej szacuje, że skorzysta z niego ogółem około 115 tysięcy beneficjentów, a suma dopłat przekroczy kwotę 3,2 miliarda złotych.

Kryteria. Czy mogę liczyć na dopłatę?Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka kryteriów, nie tylko to związane z wiekiem. Oto one:

- Na finansowe wsparcie rządu mogą liczyć tylko te młode małżeństwa oraz osoby samotne, które nie posiadają jeszcze własnego domu albo mieszkania – kupowane cztery kąty muszą być pierwszym lokalem własnościowym.

- Co więcej, kupowane w ramach programu mieszkanie pochodzić musi z rynku pierwotnego – ten zapis programu budzi najwięcej kontrowersji i stanowi obiekt najzacieklejszej krytyki. Dlaczego? Według adwersarzy, sprzyja jakoby interesom deweloperów i nie uwzględnia potrzeb osób, które z różnych względów zdecydowały się na budowę domu lub zakup mieszkania na rynku wtórnym. Pomija także interesy mieszkańców wsi oraz obszarów miejskich, w których deweloperzy nie inwestują (według danych GUS w minionym roku tylko w 181 z 379 powiatów inwestorzy rozpoczęli budowę nowych osiedli).

- Kolejne kryterium dotyczy metrażu – mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 m² powierzchni w przypadku rodzin i 50 m² powierzchni w przypadku singli. Niezależnie jednak od metrażu, dopłata będzie naliczana jedynie do 50 m² – dodatkową powierzchnię beneficjenci sfinansować muszą całkowicie samodzielnie. Kwestię metrażu warto zatem wziąć pod uwagę, decydując się na kupno konkretnego lokalu – nabywca małej kawalerki otrzyma mniejsze wsparcie niż nabywca mieszkania większego, nieprzekraczającego rzeczonych już 50 m².

- Inne kryterium, przez niektórych nazywane ograniczeniem, związane jest z ceną mieszkania (wyrażoną zazwyczaj w złotówkach za 1 m²). Limit wyznaczany będzie, tak samo jak w przypadku programu „Rodzina na swoim”, na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej – dla każdego typu gminy (na przykład dla miasta wojewódzkiego i dla każdej jednostki sąsiadującej z miastem wojewódzkim) wskaźnik ten przybiera inną wartość. Dla przykładu – orientacyjny limit dla Warszawy wyniesie około 5,8 tysiąca zł; dla Krakowa – 4,4 tysiąca zł; dla Wrocławia – 5,2 tysiąca zł. Nietrudno zatem się domyślić, że mieszkania kwalifikujące się do programu „Mieszkanie dla Młodych” dotyczyć będą najczęściej inwestycji zlokalizowanych w mało atrakcyjnej okolicy. Sytuacja może się jednak zmienić – pod warunkiem, że ceny nieruchomości nadal będą maleć, a deweloperzy postarają się dostosować do restrykcyjnych warunków programu.

Ile wyniesie dopłata?W ramach programu otrzymać można aż 20% jednorazowej dopłaty do kredytu hipotecznego. Na dziesięcioprocentowe wsparcie liczyć mogą bezdzietnie małżeństwa i single. Małżeństwa posiadające dziecko dostaną kolejne 5% dopłaty (a więc w sumie 15%), a dodatkowe 5% (w sumie 20%) – rodziny, w których w ciągu kolejnych pięciu lat (liczonych od dnia zakupu mieszkania) przyjdzie na świat trzecie lub kolejne dziecko. Warto pamiętać, że program precyzyjnie określa sytuacje, w których trzeba będzie zwrócić uzyskaną dopłatę – zanim zatem zaplanujemy sprzedaż mieszkania zakupionego przy wsparciu finansowym uzyskanym w ramach programu, zapoznajmy się dokładnie z „regulaminem” programu. Co ważne, banki traktować będą dopłatę jako wkład własny kredytobiorcy – w obliczu zmian związanych z nowelizacją Rekomendacji S jest to niezwykle istotne. Kredytobiorca będzie bowiem musiał dysponować własnymi środkami, na początek w wysokości co najmniej 10% wartości kupowanego mieszkania.

Kupować czy czekać, aż program ruszy?Czy warto zatem poczekać kilka miesięcy i starać się o rządowe wsparcie finansowe? Perspektywa dwudziestoprocentowej dopłaty z pewnością skusi rodziny – pod warunkiem, że znajdą interesujące lokum nie większe niż 75 m². Kluczowe okaże się tutaj jednak kryterium ceny za metr kwadratowy. Osoby, które chcą zakupić mieszkanie w konkretnej lokalizacji lub w konkretnym standardzie, mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Warto zastanowić się zatem, czy ze względów finansowych będziemy w stanie pójść na ustępstwo i wybrać lokal, który niekoniecznie nas satysfakcjonuje (lub satysfakcjonuje tylko z uwagi na możliwość dopłaty). Odpowiedź na pytanie „kupować czy poczekać?” sprowadza się zatem do odpowiedzi na pytanie zgoła inne – „standard/lokalizacja czy cena?”.
Data publikacji: 19.11.2013

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Słoneczne Zacisza

Profit Brand Sp. z o.o.

Słoneczne Zacisza

(Katowice)

pozostało ofert: 8

Sprawdź inne inwestycje:

Villa Romanow (Łódź)oferty: 4

Osiedle Rodzinny Gaj (Wrocław)oferty: 2

Miłe Zacisze II (Katowice)oferty: 8

Apartamenty Finlandzka 4 (Warszawa)oferty: 3

Mozaika Mokotów (Warszawa)oferty: 6

zobacz wszystkie inwestycje (13) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl