Nowe mieszkania - Artykuł - Spadki cen mieszkań

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Spadki cen mieszkań

Spadki cen mieszkań

Fot. www.freedigitalphotos.net

Dramatyczne spadki cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym odnotowano w ostatnich latach w niemal wszystkich polskich miastach. Eksperci przewidują, że niebawem ceny znowu pójdą w górę – jeszcze tańsze być już nie mogą!

Ostatnie kilka lat to okres burzliwych zmian na rynku nieruchomości; zmian istotnych o tyle, że dotyczących cen mieszkań, które – ku uciesze osób rozważających zakup własnych czterech ścian – konsekwentnie malały w większości dużych miast Polski. Taka sytuacja utrzymuje się na tyle długo, że wiele osób zwleka z decyzją o kupnie, mając nadzieję na jeszcze większe obniżki. Czy jednak warto czekać?

Ceny ostro w dół przez ostatnie 5 lat!Eksperci szacują, że – w porównaniu z rokiem 2008 – ceny mieszkań z wielkiej płyty zmalały o około 30%. Także rynek pierwotny odnotował olbrzymi spadek cen – ogólne szacunki wskazują, że ceny ofertowe obniżyły się w ciągu ostatnich pięciu lat o około 15%, a nawet 20% (w zależności od miasta i lokalizacji). Mówi się również o tym, że ceny osiągnęły pułap z roku 2006, a więc sprzed hossy mieszkaniowej i związanych z nią znaczących podwyżek w latach 2006-2007. Tak diametralna zmiana podyktowana była przede wszystkim olbrzymią konkurencją. Kupujący mogą przebierać jak w ulęgałkach, ponieważ podaż mieszkań dostępnych na rynku znacznie przewyższa liczbę osób zainteresowanych kupnem. To z kolei sprawia, że właściciele czy deweloperzy – chcąc zachęcić potencjalnych nabywców do kupna mieszkania – konsekwentnie obniżają ceny za metr kwadratowy.

Zastój na rynku nieruchomościMimo że kredyty staniały, na rynku nieruchomości nadal panuje marazm, a banki udzielają coraz mniej kredytów (w minionym roku udzielono o około 15% kredytów mniej). Osobną kwestią jest ogólna sytuacja ekonomiczna kraju, która nie nastraja entuzjastycznie – widmo kryzysu, rosnące bezrobocie, brak stabilności finansowej to czynniki, które powstrzymują Polaków przed decyzją o kupnie mieszkania na kredyt. Przyszły rok przyniesie z kolei pewne zmiany, które wielu osobom uniemożliwią zakup własnych czterech ścian na raty – banki zaostrzają politykę kredytową, co związane jest z nowelizacją rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego (począwszy od stycznia 2014 roku wprowadzony zostanie obowiązek dysponowania minimum dziesięcioprocentowym wkładem własnym).

Sytuacja w największych polskich miastachWedług aktualnych zestawień, spadki cen to tendencja ogólnopolska, a przynajmniej dotycząca największych polskich miast (niewielki wzrost odnotowano jedynie w Łodzi). Sytuacja wygląda jednak inaczej w zależności od poszczególnych dzielnic czy lokalizacji – oto jak prezentuje się w największych miastach Polski:

KRAKÓW – w porównaniu z pierwszym kwartałem minionego roku mieszkania w Krakowie staniały nawet o około 15%, jednak nie w całym mieście, a w lokalizacjach najbardziej prestiżowych i, co za tym idzie, najdroższych, między innymi na Zwierzyńcu i na Starym Mieście. Nowa Huta – królowa wielkiej płyty – odnotowała niewielki spadek (około 1,5%), podobnie Prądnik Biały. Metr kwadratowy na Starym Mieście kosztował w pierwszym kwartale 2013 roku średnio 10 tysięcy 911 złotych, a w Nowej Hucie – 5 tysięcy 223 złote. Chociaż zainteresowane kupnem mieszkania w Krakowie osoby mogą znaleźć oferty już od 4 tysięcy złotych za metr, większość cen utrzymuje się jednak na poziomie 6-7 tysięcy, a średnia cena wynosiła jeszcze w kwietniu 6 tysięcy 853 złotych.

GDAŃSK – sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w Krakowie. Największy (około dwudziestoprocentowy) spadek odnotowano w Śródmieściu. Najniższy spadek procentowy odnotowały z kolei lokalizacje popularne ze względu na niską cenę, a przy tym peryferyjne. Metr kwadratowy mieszkania w Śródmieściu kosztował w pierwszym kwartale 2013 roku średnio 7 tysięcy 438 złotych, we Wrzeszczu – 6 tysięcy 106 złotych, a w Chełmie i w Gdańsku Południe – 4,8 tysiąca. W kwietniu średnia cena za metr kwadratowy wynosiła z kolei 5 tysięcy 679 złotych.

WROCŁAW – najwyższy spadek cenowy odnotowało Psie Pole i Fabryczna, czyli dzielnice stosunkowo niedrogie i zlokalizowane względnie blisko centrum. Za metr kwadratowy mieszkania na Psim Polu trzeba było zapłacić średnio 5 tysięcy 265 złotych, a na Starym Mieście – 7 tysięcy 948 złotych (co, jak na tę lokalizację, wydaje się ceną atrakcyjną). W kwietniu za metr kwadratowy mieszkania w stolicy Dolnego Śląska zapłacić trzeba było średnio 5 tysięcy 774 złotych.

POZNAŃ – tutaj spadek cen powoli traci swój impet. W porównaniu z rokiem ubiegłym był on raczej symboliczny, szczególnie na tle znaczących obniżek cenowych w innych miastach kraju. Jedynym wyjątkiem były Jeżyce – za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 5 tysięcy 741 złotych (w zeszłym roku o 11,4% więcej). Metr kwadratowy mieszkania na Nowym Mieście kosztuje z kolei średnio 6 tysięcy 17 złotych. Średnia cena dla całego miasta oscylowała w kwietniu wokół 5,5 tysiąca złotych.

ŁÓDŹ – w porównaniu z cenami z 2008 roku ceny mieszkań spadły nawet o około 1,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, jednak jeśli idzie o sytuację „z miesiąca na miesiąc”, to Łódź powoli drożeje (w kwietniu o 0,3% względem marca). Najdroższe są mieszkania zlokalizowane w łódzkim Śródmieściu (powyżej 5 tysięcy złotych). Osoby kupujące mieszkanie w Łodzi w kwietniu bieżącego roku zapłaciły średnio 3 tysiące 385 zł/m².

WARSZAWA – stolica nadal pozostaje najdroższym miastem w Polsce. Za metr kwadratowy jeszcze w kwietniu trzeba było zapłacić 8 tysięcy 355 złotych. Mimo wysokich cen eksperci zauważają pewne ożywienie na rynku nieruchomości w Warszawie. Wzrosło zainteresowanie lokalami droższymi, większymi, zlokalizowanymi w popularnych dzielnicach, na przykład na Mokotowie czy Ursynowie.

Jakie są prognozy?Chociaż ceny mieszkań w większości miast Polski nadal spadają z miesiąca na miesiąc, to analitycy rynku nieruchomości przewidują, że sytuacja niebawem się ustabilizuje – ceny są już na tyle niskie, że niższe w zasadzie być nie powinny. Co więcej, eksperci twierdzą, że najbliższe miesiące będą najlepszym okresem, jeśli chodzi o kupno własnego „M”. Ofert jest wiele, ceny w dalszym ciągu są niskie, kredyty tanie, a niektóre banki finansują jeszcze 100% ceny zakupu (co, przypomnijmy, ulegnie zmianie już w styczniu 2014 roku). 2014 rok ma być też rokiem, w którym spodziewać się powinniśmy nieznacznego odbicia cen.
Data publikacji: 05.07.2013

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe


Notice: Undefined variable: arts_rs in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\right_aktualnosci_filmowe.php on line 15

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Osiedle Rodzinny Gaj

Wrobud Sp. z o.o.

Osiedle Rodzinny Gaj

(Wrocław)

pozostało ofert: 2

Sprawdź inne inwestycje:

Gdańska 125 (Łódź)oferty: 3

Lubczykowa Góra (Poznań)oferty: 1

Miłe Zacisze II (Katowice)oferty: 8

Osiedle Franciszkańskie (Katowice)oferty: 5

Ul. Mała Góra (Kraków)oferty: 10

zobacz wszystkie inwestycje (13) »


Notice: Undefined variable: id_art in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 2

Notice: Undefined variable: kryt_akt in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 13

Aktualności


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl