Nowe mieszkania - Artykuł - Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Fot. http://developer.klinkierbud.pl

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Zamknięte osiedla? Dzisiaj nikogo już one nie dziwią. W ostatnich latach pojawiło się ich mnóstwo – śmiało możemy mówić o deweloperskim trendzie inspirowanym amerykańską modą, który przełożył się na ilość ogrodzonych i monitorowanych przez całą dobę osiedli. Takie rozwiązania służyć mają z założenia przede wszystkim bezpieczeństwu i wygodzie; okazuje się jednak, że – sugerując wysoki status społeczny mieszkańców – stają się synonimem prestiżu. To z kolei, paradoksalnie, negatywnie wpłynąć może na rzeczone bezpieczeństwo (bogate osiedla, nawet te najlepiej strzeżone, zawsze będą łakomym kąskiem dla włamywaczy). W dyskusji na temat wad i zalet zamkniętych osiedli nie brak głosów, że są to współczesne getta oraz wyraz ekonomicznej i społecznej segregacji. Prawda, jak to zazwyczaj bywa, leży gdzieś po środku.

Osiedle za bramą – integracja czy izolacja?Fakt, że osiedle jest zamknięte (stosowne ogrodzenie, zamykana brama) bez wątpienia podnosi poczucie bezpieczeństwa – na jego teren nie wejdzie nikt spoza mieszkańców, a wizyty gości odnotowywane są na portierni. Maleje przy tym możliwość włamania lub napadu, rośnie z kolei komfort lokatorów. Strzeżone osiedla pozostają najczęściej pod nadzorem ochrony, są monitorowane. Ponieważ na osiedlu przebywają przede wszystkim mieszkańcy, z łatwością kojarzy się twarze sąsiadów – nie są już anonimowi, ale czy wchodzi się z nimi w interakcje? Prawdopodobnie nie, chociaż daje się słyszeć opinie, że zamknięte osiedla (teoretycznie) mają służyć integracji mieszkańców. Adwersarze takich opinii twierdzą jednak, że domeną strzeżonych osiedli nie jest wcale integracja, a izolacja mieszkańców.

Bezpieczeństwo czy prestiż?Mimo że według badań CBOS-u aż 86% Polaków określa miejsce, w którym żyje, jako bezpieczne, osiedla strzeżone budzą wciąż wielkie zainteresowanie. Co więc innego, jeśli nie strach i obawa o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, powoduje, że tak chętnie wybieramy zamknięte osiedla? Odpowiedź jest prosta: prestiż połączony z luksusem. Wiele z oferowanych przez deweloperów osiedli powstaje z myślą o najbogatszych – osiedla takie dostosowane są nieraz do najbardziej wygórowanych oczekiwań. Oczywiście forma ochrony, jaką objęte są osiedla, znacznie się różni (w zależności od tego, co taka ochrona w sobie zawiera). W niektórych przypadkach fakt, że osiedle jest zamknięte, służy tylko podniesieniu ceny mieszkania i – w praktyce – sprowadza się do instytucji portiera. W innych przypadkach – zamknięte osiedla są niczym niezdobyta twierdza, do której dostać się można tylko po okazaniu stosownego dokumentu ze zdjęciem.

Miasto w mieście?Na dodatek bez względu na to, jak bardzo osiedle jest strzeżone, zazwyczaj nie ma potrzeby, aby swoją bezpieczną enklawę opuszczać – na miejscu znajdują się sklepy, apteka, nierzadko prywatna przychodnia, place zabaw dla dzieci, niepubliczne przedszkole, tereny rekreacyjne, siłownia, fitness. Słowem: wszystko, co potrzebne do codziennego funkcjonowania, a nawet trochę więcej. Zamknięte osiedla funkcjonują zatem niemal jak małe miasteczka, co również sprzyja wspomnianej już izolacji mieszkańców od świata zewnętrznego, czyli reszty miasta. Przeciwnicy takich rozwiązań zwracają także uwagę na fakt, że życie prywatne mieszkańców strzeżonych osiedli podlega nieustannej inwigilacji – stałemu gromadzeniu danych na temat szczegółów wizyt towarzyskich (spontaniczne odwiedziny znajomych nie wchodzą w grę!).

Czegokolwiek by nie mówić o wadach lub zaletach strzeżonych osiedli, wciąż stanowią one spory odsetek oferty deweloperskiej. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno mieszkania na zamkniętym osiedlu, zastanówmy się, co nami kieruje. Troszcząc się o komfort życia oraz bezpieczeństwo, nie popadajmy w paranoję. Jeśli zaś zależy nam na prestiżu, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi zapłacić cenę, jaką okazać może się życie w klatce – złotej, ale jednak zamkniętej. Warto też sprawdzić, co przez słowa „strzeżone osiedle” rozumie deweloper – upewnijmy się, że płacimy za to, na czym najbardziej nam zależy, a nie tylko na szumną zapowiedź ochrony, która w praktyce pozostawiać może wiele do życzenia.
Data publikacji: 12.05.2014

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Stare Żerniki

West Invest Company Sp. z.o.o.

Stare Żerniki

(Wrocław)

pozostało ofert: 8

Sprawdź inne inwestycje:

Słoneczne Zacisza (Katowice)oferty: 8

Gdańska 125 (Łódź)oferty: 3

Osiedle Franciszkańskie (Katowice)oferty: 5

Rezydencja Szczytnicka (Wrocław)oferty: 5

Lubczykowa Góra (Poznań)oferty: 1

zobacz wszystkie inwestycje (13) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl