Nowe mieszkania - Artykuł - Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Fot. http://developer.klinkierbud.pl

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Zamknięte osiedla? Dzisiaj nikogo już one nie dziwią. W ostatnich latach pojawiło się ich mnóstwo – śmiało możemy mówić o deweloperskim trendzie inspirowanym amerykańską modą, który przełożył się na ilość ogrodzonych i monitorowanych przez całą dobę osiedli. Takie rozwiązania służyć mają z założenia przede wszystkim bezpieczeństwu i wygodzie; okazuje się jednak, że – sugerując wysoki status społeczny mieszkańców – stają się synonimem prestiżu. To z kolei, paradoksalnie, negatywnie wpłynąć może na rzeczone bezpieczeństwo (bogate osiedla, nawet te najlepiej strzeżone, zawsze będą łakomym kąskiem dla włamywaczy). W dyskusji na temat wad i zalet zamkniętych osiedli nie brak głosów, że są to współczesne getta oraz wyraz ekonomicznej i społecznej segregacji. Prawda, jak to zazwyczaj bywa, leży gdzieś po środku.

Osiedle za bramą – integracja czy izolacja?Fakt, że osiedle jest zamknięte (stosowne ogrodzenie, zamykana brama) bez wątpienia podnosi poczucie bezpieczeństwa – na jego teren nie wejdzie nikt spoza mieszkańców, a wizyty gości odnotowywane są na portierni. Maleje przy tym możliwość włamania lub napadu, rośnie z kolei komfort lokatorów. Strzeżone osiedla pozostają najczęściej pod nadzorem ochrony, są monitorowane. Ponieważ na osiedlu przebywają przede wszystkim mieszkańcy, z łatwością kojarzy się twarze sąsiadów – nie są już anonimowi, ale czy wchodzi się z nimi w interakcje? Prawdopodobnie nie, chociaż daje się słyszeć opinie, że zamknięte osiedla (teoretycznie) mają służyć integracji mieszkańców. Adwersarze takich opinii twierdzą jednak, że domeną strzeżonych osiedli nie jest wcale integracja, a izolacja mieszkańców.

Bezpieczeństwo czy prestiż?Mimo że według badań CBOS-u aż 86% Polaków określa miejsce, w którym żyje, jako bezpieczne, osiedla strzeżone budzą wciąż wielkie zainteresowanie. Co więc innego, jeśli nie strach i obawa o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, powoduje, że tak chętnie wybieramy zamknięte osiedla? Odpowiedź jest prosta: prestiż połączony z luksusem. Wiele z oferowanych przez deweloperów osiedli powstaje z myślą o najbogatszych – osiedla takie dostosowane są nieraz do najbardziej wygórowanych oczekiwań. Oczywiście forma ochrony, jaką objęte są osiedla, znacznie się różni (w zależności od tego, co taka ochrona w sobie zawiera). W niektórych przypadkach fakt, że osiedle jest zamknięte, służy tylko podniesieniu ceny mieszkania i – w praktyce – sprowadza się do instytucji portiera. W innych przypadkach – zamknięte osiedla są niczym niezdobyta twierdza, do której dostać się można tylko po okazaniu stosownego dokumentu ze zdjęciem.

Miasto w mieście?Na dodatek bez względu na to, jak bardzo osiedle jest strzeżone, zazwyczaj nie ma potrzeby, aby swoją bezpieczną enklawę opuszczać – na miejscu znajdują się sklepy, apteka, nierzadko prywatna przychodnia, place zabaw dla dzieci, niepubliczne przedszkole, tereny rekreacyjne, siłownia, fitness. Słowem: wszystko, co potrzebne do codziennego funkcjonowania, a nawet trochę więcej. Zamknięte osiedla funkcjonują zatem niemal jak małe miasteczka, co również sprzyja wspomnianej już izolacji mieszkańców od świata zewnętrznego, czyli reszty miasta. Przeciwnicy takich rozwiązań zwracają także uwagę na fakt, że życie prywatne mieszkańców strzeżonych osiedli podlega nieustannej inwigilacji – stałemu gromadzeniu danych na temat szczegółów wizyt towarzyskich (spontaniczne odwiedziny znajomych nie wchodzą w grę!).

Czegokolwiek by nie mówić o wadach lub zaletach strzeżonych osiedli, wciąż stanowią one spory odsetek oferty deweloperskiej. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno mieszkania na zamkniętym osiedlu, zastanówmy się, co nami kieruje. Troszcząc się o komfort życia oraz bezpieczeństwo, nie popadajmy w paranoję. Jeśli zaś zależy nam na prestiżu, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi zapłacić cenę, jaką okazać może się życie w klatce – złotej, ale jednak zamkniętej. Warto też sprawdzić, co przez słowa „strzeżone osiedle” rozumie deweloper – upewnijmy się, że płacimy za to, na czym najbardziej nam zależy, a nie tylko na szumną zapowiedź ochrony, która w praktyce pozostawiać może wiele do życzenia.
Data publikacji: 12.05.2014

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Nowa inicjatywa rządu zacznie obowiązywać już na początku przyszłego roku i potrwa pięć lat. W tym czasie około 115 tysięcy osób skorzysta z dopłat do kredytów hipotecznych – szacuje się, że dopłaty wyniosą około 3,2 miliarda złotych.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1147

Stacja Nowy Ursus

InwestycjaInwestycja:Stacja Nowy Ursus

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

STACJA NOWY URSUS - użytkowanie wieczyste   STACJA NOWY URSUS to nowoczesne osiedle zlokalizowane w idealnym punkcie komunikacyjnym Warszawy, który jednocześnie posiada wszystkie zalety mieszkania w zacisznej okolicy. W pobliżu inwestycji znajdują się tereny rekreacyjne takie jak park Czechowicki [...]

PowierzchniaMieszkania:31.53 - 90.14 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursus

Cena za m2Cena:od 5 899 zł/mkw

Forum Wola

InwestycjaInwestycja:Forum Wola

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Wola nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie. Nic w tym dziwnego – lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna i ma wiele atutów. Jeśli Ty także rozważasz kupno mieszkania na Woli, rozważ koniecznie powstającą inwestycję Forum Wola. Z naszego artykułu dowiesz [...]

PowierzchniaMieszkania:44.27 - 120.78 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 6 950 zł/mkw

Willa pod Modrzewiami

InwestycjaInwestycja:Willa pod Modrzewiami

DeweloperDeweloper:DK- DEVELOPMENT SP. Z O.O.

Biuro „3D-architekci”, odpowiedzialne za projekt tego kameralnego budynku, w bardzo udany sposób połączyło zastosowanie nowoczesnych form architektonicznych z wpisaniem nowej inwestycji w kontekst sąsiednich, międzywojennych willi. Luksusowy charakter budynku podkreślają efektowne elewacje i najwyższa [...]

PowierzchniaMieszkania:60.63 - 95.93 m2

LokalizacjaLok.:Kraków - Grzegórzki

Cena za m2Cena:od 7 700 zł/m2

Bartycka Residence III BIS

InwestycjaInwestycja:Bartycka Residence III BIS

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Mokotowie w Warszawie? Sprawdź, co oferuje inwestycja Bartycka Residence III, w której czekają na przyszłych lokatorów nowoczesne i komfortowe mieszkania o zróżnicowanym metrażu! Bartycka Residence III to inwestycja, w której powstają nowe mieszkania Warszawa. [...]

PowierzchniaMieszkania:32.71 - 119.79 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8300 zł/mkw

Osiedle Bluszczańska II

InwestycjaInwestycja:Osiedle Bluszczańska II

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Bluszczańska to zespół mieszkaniowy, który powstanie w zielonej części najbardziej prestiżowej warszawskiej dzielnicy. Mokotów to dzielnica z tradycjami, która od lat zachowuje swój wyjątkowy charakter, dominują tu rozległe tereny parkowo-rekreacyjne i kameralna niska zabudowa.   Osiedle [...]

PowierzchniaMieszkania:50.94 - 87.06 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:7 950 zł/mkw

Mila Baltica

InwestycjaInwestycja:Mila Baltica

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

POZNAJ MILA BALTICA   Kuluarowy charakter inwestycji uzyskano dzięki niskiej, kameralnej zabudowie. Szlachetne materiały wykończeniowe, lobby z portierem oraz udogodnienia budują prestiż osiedla. Elewacja biała z użyciem cegły z futurystycznymi pasami zostanie doceniona przez wszystkich, lubiących [...]

PowierzchniaMieszkania:32.9 - 94.77 m2

LokalizacjaLok.:Gdańsk - Zaspa

Cena za m2Cena:6 900 zł

Osiedle Kondratowicza

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kondratowicza

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Targówku w Warszawie? Nic dziwnego, wybór jest naprawdę spory. W dzielnicy Warszawa Targówek nowe mieszkania i apartamenty powstają w ostatnich latach coraz częściej, tak więc osoby, które zamierzają zamieszkać w tej okolicy, mają prawo mieć dylemat – czym wyróżnia [...]

PowierzchniaMieszkania:74.26 - 109.18 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Targówek

Cena za m2Cena:od 6 938 zł/mkw

Rubikon Residence III

InwestycjaInwestycja:Rubikon Residence III

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Jeśli idzie o dzielnicę Warszawa Mokotów, nowe mieszkania i apartamenty powstają tutaj w dynamicznym tempie. Mokotów to prestiżowa część stolicy, która łączy w sobie uroki życia w wielkim mieście i możliwość ucieczki od jego zgiełku. Jeśli szukasz ekskluzywnego mieszkania na Mokotowie, które zapewni [...]

PowierzchniaMieszkania:44.38 - 121.92 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8 200 zł/mkw

Młody Wilanów

InwestycjaInwestycja:Młody Wilanów

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Chcesz zamieszkać w prestiżowej, zacisznej i zielonej okolicy? Z pewnością bierzesz zatem pod lupę nowe mieszkania Warszawa Wilanów! Przyjrzyjmy się jednej z nowo powstałych inwestycji, szczególnie atrakcyjnej pod wieloma względami – Młodemu Wilanowowi.  Młody Wilanów to nowa warszawska inwestycja [...]

PowierzchniaMieszkania:29.54 - 80.62 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wilanów

Cena za m2Cena:od 6100 zł/m2

Osiedle Kameralne

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kameralne

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Bemowo nowe mieszkania i apartamenty powstają niezwykle dynamicznie – to zrozumiałe, gdyż Bemowo jest bez wątpienia atrakcyjną częścią Warszawy. Jedną z inwestycji, która została niedawno oddana do użytkowania, jest Osiedle Kameralne (etap VIII) – jeśli szukasz w Warszawie mieszkania [...]

PowierzchniaMieszkania:51.97 - 96.07 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 700 zł/mkw

1 2 3 4 5 6 7 .... 115 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - FIRST MINUTE

Apartamenty Nowe Bemowo

APM Development sp. z o.o.

Apartamenty Nowe Bemowo

(Warszawa)

rozpoczęcie sprzedaży:

Październik 2017

Sprawdź inne inwestycje: Rozpoczęcie sprzedaży

Rubikon Residence IV (Warszawa)Wrzesień 2017

zobacz wszystkie inwestycje (2) »

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Mila Baltica

ROBYG S.A.

Mila Baltica

(Gdańsk)

pozostało ofert: 6

Sprawdź inne inwestycje:

Kamienica Perłowa (Kraków)oferty: 1

Osiedle Kondratowicza (Warszawa)oferty: 4

Osiedle Bluszczańska II (Warszawa)oferty: 8

Puławska 111 (Warszawa)oferty: 2

Willa pod Modrzewiami (Kraków)oferty: 5

zobacz wszystkie inwestycje (8) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl