Nowe mieszkania - Artykuł - Wady i zalety mieszkania na obrzeżach dużych miast

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Wady i zalety mieszkania na obrzeżach dużych miast

Wady i zalety mieszkania na obrzeżach dużych miast

Fot. www.jaksbud.pl

Mieszkanie na obrzeżach jednych przeraża, innych ekscytuje. Dla jednych ma same plusy, inni z kolei nie potrafią wymienić żadnej zalety. Wszystko zależy od tego, jakie mamy priorytety, potrzeby i preferencje.

Nie ulega wątpliwości, że jednym z niezwykle istotnych czynników wpływających na decyzję o zakupie mieszkania jest jego lokalizacja. Zaryzykować można nawet stwierdzenie, że – ex aequo z ceną za metr kwadratowy – jest to czynnik najbardziej istotny. Lokalizacja to równocześnie kwestia gustów i preferencji; ilu kupujących, tyle opinii na temat danej okolicy. To, co dla jednych stanowić będzie atut, inni uznają za wadę – i na odwrót. Sprawdźmy zatem, jakie plusy i minusy przypisać można dzielnicom zlokalizowanym na peryferiach dużych miast.

Obrzeża – taniej, bo dalej?Osoby poszukujące mieszkania na rynku pierwotnym z pewnością zauważyły już, że nowe inwestycje powstają przede wszystkim na obrzeżach miast. Trudno się temu dziwić – w centrach wielkich ośrodków urbanistycznych niełatwo o przestrzeń, w której można by wznieść nowe budynki mieszkalne, a jeśli już taka przestrzeń się znajdzie, powstają w niej zazwyczaj ekskluzywne (i sprzedawane po horrendalnych cenach) apartamentowce. Jest to całkiem zrozumiałe – działki na obrzeżach są zwyczajnie tańsze, co z kolei nie pozostaje bez znaczenia dla potencjalnych inwestorów.

Znajduje to zresztą przełożenia na finalną cenę nowo wybudowanego mieszkania – nie jest tajemnicą, że lokale położone na peryferiach (w porównaniu z tymi położonymi bliżej centrum) są tańsze. Mimo to koszt mieszkania warto jednak rozpatrywać w dłuższej perspektywie – jeżeli tylko oszczędność ma wpływ na nasz wybór, przekalkulujmy raz jeszcze koszty, jakie poniesiemy nie tylko przy zakupie lokalu mieszkaniowego w oddalonej od centrum dzielnicy, ale i te związane między innymi z codziennymi dojazdami.

Niedrogo, zielono, spokojnieFakt, że metr kwadratowy mieszkania zlokalizowanego na obrzeżach miasta kosztuje mniej niż metr kwadratowy mieszkania w centrum, to oczywisty atut, który jednak – nie wiedzieć czemu – służy niekiedy deprecjonowaniu wszystkich innych walorów takiej lokalizacji. Zalety mieszkania na obrzeżach nie kończą się jednak wcale na niskiej cenie zakupu. Działki położone w takiej właśnie lokalizacji, nazywanej przez złośliwych „podmiejską”, gwarantują zazwyczaj spokój, którego na próżno szukać w centrum nie tylko z uwagi na nieustający – także nocą – ruch, ale i ze względu na fakt, że życie nocne dużych miast tętni gwarem.

Oczywiście przed zakupem mieszkania warto upewnić się, że plany zagospodarowania sąsiednich terenów – z reguły zielonych i cichych – nie uwzględniają budowy obiektów, które mogłyby w przyszłości zakłócić spokój mieszkańców. Jeśli jednak wybrane mieszkanie położone jest w pobliżu terenów rekreacyjnych – lasu, parku czy podmiejskiego zbiornika wodnego – prawdopodobnie znaleźliśmy miejsce idealne do spacerów lub rowerowych wycieczek. Nie bez powodu mieszkania na obrzeżach wybierają rodziny z dziećmi.

Peryferyjna „nuda” – przekleństwo czy błogosławieństwo?Zwolennicy wielkomiejskiego stylu życia z pewnością nie mogliby się obejść bez możliwości, które oferują dzielnice zlokalizowane w centrum – nieważne, czy mieszkamy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku, to właśnie w centrum znajdują się restauracje, puby, kluby, kina i teatry, a wszędzie jest blisko. Faktem jest, że mieszkając w którejś z modnych miejskich dzielnic, położonej w sercu miasta, możemy korzystać z szeregu atrakcji; na obrzeżach o takie rozrywki będzie raczej trudno. Dla tych osób, które cenią sobie bardziej tak zwany święty spokój nie będzie to jednak wielką tragedią – aby pójść do kina czy do restauracji, wystarczy przecież wsiąść w samochód.

Komunikacja. Na obrzeża samochodemSamochód, właśnie. Czy to prawda, że mieszkanie na uboczu wiąże się z codziennymi trudnościami w dojeździe do pracy czy szkoły? Cóż, wiele zależy od miejsca, w którym zamieszkamy, a także od tego, dokąd codziennie musimy dojeżdżać. Oczywiście komunikacja miejska nie rozpieszcza mieszkańców peryferyjnych dzielnic – tramwaje lub autobusy kursują tam rzadziej, zazwyczaj raz na pół godziny. Przesiadki bywają problematyczne, a korzystanie z roweru – uciążliwe przy dużych odległościach.

Ścisłe centrum również nie jest jednak komunikacyjną idyllą – co prawda można bez problemu korzystać z publicznych środków transportu, jeśli jednak w grę wchodzi samochód, trzeba przyzwyczaić się do zwyczajowych już korków. Decydując się na mieszkanie na obrzeżach, należy przemyśleć kwestię codziennych dojazdów – warto między innymi wziąć pod uwagę, że adres zmieniamy rzadziej niż miejsce pracy i uwzględnić w roboczych kalkulacjach koszty codziennych dojazdów (paliwo). Rodziny z dziećmi, które mieszkają na obrzeżach, korzystają najczęściej nie z jednego, a z dwóch samochodów – ma to wpływ nie tylko na jakość codziennego życia, ale i na comiesięczny budżet.

Dzieci na peryferiachKwestia dojazdów dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci i wiąże się w pewnym sensie z wyborem szkoły lub przedszkola. Przykładając wagę do edukacji naszych pociech, niejednokrotnie decydujemy się na placówkę, która zapewni im wysoki poziom nauczania i bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Nawet jeśli dopiero planujemy potomstwo, powinniśmy sprawdzić, czy w nowej okolicy znajdziemy przedszkole i szkołę. Trzeba przyznać, że mieszkanie w centrum daje w tym względzie większe pole do popisu, przede wszystkim jeśli idzie o placówki publiczne.

Inaczej rzecz ma się z prywatnymi przedszkolami i szkołami – te powstają również na obrzeżach, niejako w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców oddalonej od centrum okolicy. Zmotoryzowana rodzina z pewnością poradzi sobie jednak z organizacją codziennego dowozu do szkoły. Nie należy jednak przesadzać z odległością – maluchy męczą się szybciej od nas; pamiętajmy o tym, wybierając dla nich przedszkole czy szkołę. Warto również pamiętać, że cicha i bezpieczna okolica, dostęp do zieleni i terenów rekreacyjnych z pewnością zrekompensują naszym pociechom fakt, że szkoły nie mają za rogiem.

Kwestia gustuPozostaje jeszcze aspekt szeroko rozumianej infrastruktury – dostępu do przeróżnych usług i punktów handlowych. Na obrzeżach miasta infrastruktura z pewnością jest mniej rozwinięta, szczególnie w przypadku nowopowstałych osiedli. Każdy potencjalny nabywca mieszkania z pewnością inaczej zdefiniowałby idealną infrastrukturę – może to być centrum handlowe, lokalny targ ze świeżymi warzywami lub osiedlowy sklepik i piekarnia.

W zależności od naszych potrzeb, preferencji i priorytetów inaczej wyobrażamy sobie idealną lokalizację. Mieszkanie na obrzeżach z pewnością satysfakcjonuje wielu ludzi, wielu z kolei – bez wątpienia – przeraża. Decydując się na kupno mieszkania zlokalizowanego na uboczu, z pewnością nie powinniśmy sugerować się ceną. Nierzadko okazuje się, że niesie to ze sobą bowiem nie tylko dodatkowy, długoterminowy nakład finansowy (dojazdy samochodem), ale i nakład czasu (na przykład pół godziny w aucie zamiast 10 minut w tramwaju). Jest jednak gros osób, które z przyjemnością poniosą taką cenę, ponieważ „peryferyjny” ma dla nich pozytywne znaczenie.
Data publikacji: 28.06.2013

Zobacz również

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Wymarzony dom- wynająć, kupić czy wybudować?

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Przedstawiamy porównanie trzech opcji: wynajmu, kupna oraz budowy.

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Dzielnice Warszawy – gdzie warto kupić mieszkanie?

Rozmyślając o kupnie mieszkania, pierwszym kryterium wyboru czynimy z reguły lokalizację. Które dzielnice Warszawy warto brać pod uwagę i dlaczego? Przyjrzyjmy się rankingom popularności stołecznych dzielnic.

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Zielone osiedla – chcemy mieszkać blisko przyrody!

Czynnikiem, który coraz częściej stanowi o atrakcyjności danej inwestycji deweloperskiej, jest najbliższa okolica osiedla. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę – chodzi o bliskość przyrody!

Strzeżone osiedla – bezpieczna enklawa czy snobistyczne getto?

Strzeżone osiedla na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców, podnosić komfort życia. Jak się okazuje, sprzyjają także prestiżowi, a przy tym – ponieważ chodzi o pieniądze – wzbudzają sporo kontrowersji.

Bonusy od deweloperów, czyli jak złowić klienta

Prawa rynku są nieubłagane – aby pozyskać uwagę potencjalnego klienta, należy zaoferować mu coś wyjątkowego. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy prześcigają się w propozycjach bonusów i rabatów dla osób kupujących mieszkanie.

Inteligentny dom przyszłości – potrzeba czy moda?

Wyobraź sobie, że gdy się budzisz, Twój dom już nie śpi. Czuwa, gdy jesteś w pracy, a kiedy wracasz – jest gotowy na Twój powrót. W pełnej gotowości jest również podczas Twojego urlopu. Inteligentne domy – dla jednych zbędna fanaberia, dla drugich z kolei komfort, oszczędność i bezpieczeństwo – to chwilowa moda czy może oczywista konsekwencja rozwoju technologicznego?

Urządzamy mieszkanie – najnowsze trendy wnętrzarskie

Urządzanie mieszkania to ciężka praca koncepcyjna. Efekt końcowy to wypadkowa indywidualnych gustów i preferencji oraz – czy tego chcemy, czy nie – sezonowych trendów i mód. Urządzamy samodzielnie lub z pomocą architektów wnętrz, których usługi cieszą się coraz większym wzięciem.

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe


Notice: Undefined variable: arts_rs in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\right_aktualnosci_filmowe.php on line 15

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Ul. Mała Góra

Proins S.A.

Ul. Mała Góra

(Kraków)

pozostało ofert: 10

Sprawdź inne inwestycje:

Słoneczne Zacisza (Katowice)oferty: 8

Lubczykowa Góra (Poznań)oferty: 1

Villa Romanow (Łódź)oferty: 4

Mozaika Mokotów (Warszawa)oferty: 6

Miłe Zacisze II (Katowice)oferty: 8

zobacz wszystkie inwestycje (13) »


Notice: Undefined variable: id_art in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 2

Notice: Undefined variable: kryt_akt in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 13

Aktualności


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl