Nowe mieszkania - Artykuł - Wielka płyta w wielkim mieście – wady i zalety

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Wielka płyta w wielkim mieście – wady i zalety

Wielka płyta w wielkim mieście – wady i zalety

Fot. www.freedigitalphotos.net

Rozważasz kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym wybudowanym w technologii „wielkiej płyty”? Analizujesz wady i zalety? Z pewnością kusi Cię atrakcyjna cena lokalu i duży wybór. A może i inne zalety wielopłytowego budownictwa?


Już od jakiegoś czasu wtórny rynek nieruchomości zaskakuje konsekwentne obniżającymi się cenami mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które wybudowano w technologii tak zwanej wielkiej płyty. Jednocześnie zainteresowanie potencjalnych nabywców tymi lokalami utrzymuje się na stałym poziomie. Czy ta sytuacja spowodowana jest jedynie przystępną ceną? Czy może wielkopłytowe M ma jeszcze inne zalety? I co z wadami?

Wielka płyta wczoraj i dziśOkreślenie „wielka płyta” funkcjonuje potocznie w odniesieniu do budynków wielorodzinnych wzniesionych w okresie pomiędzy drugą połową lat 50. a latami 90. XX wieku, mimo że historia tego budownictwa jest znacznie dłuższa. Budowa tych obiektów, przypominająca bardziej montaż, bazowała na prefabrykowanych elementach, które produkowano w tak zwanych „fabrykach domów” (mianem „fabryka domów” określano kombinat, który dostarczający materiały wykorzystywane zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i wielorodzinnym).

Budynki wielkopłytowe – w zależności od systemu konstrukcji, jaki zastosowano w budowie, oraz w zależności od rodzajów wykorzystanych elementów – dzieli się na kilka kategorii. Technologia budowy domów z wielkiej płyty ewoluowała w czasie i, jak to się zwykle dzieje, nowe rozwiązania zastąpiły starsze, co nie pozostało bez znaczenia dla tego podziału. Powszechnie stosuje się jednak tylko dwa pojęcia odnoszące się do wielkiej płyty.

Pierwsze dotyczy klasycznej odmiany wielkiej płyty, w której cała konstrukcja składała się z części montowanych już na placu budowy, a wnętrza wznoszonych tym systemem budynków oraz ich elewacja były zestandaryzowane. Drugie dotyczy z kolei tak zwanej „ramy H” – w tej odmianie nośna konstrukcja budynku oraz jego stropy powstawały z prefabrykatów, ale ściany działowe oraz elewacje wykonywano w tradycyjny sposób – z pustaków lub cegieł. Podobne rozwiązanie stosuje się zresztą w budownictwie wielorodzinnym także i dzisiaj.

Nie jest tajemnicą, że kulminacyjny punkt rozwoju budownictwa mieszkaniowego wznoszonego w systemie wielkopłytowym przypadł w Polsce na lata 70. XX wieku. Kryzys gospodarczy, który nastąpił później, a także transformacja ustrojowa i początek prywatnych inwestycji mieszkaniowych realizowanych na podstawie indywidualnych projektów architektonicznych sprawiły, że zainteresowanie technologią wielkopłytową wyraźnie zmalało. Technologia wielkiej płyty przetrwała jedynie w budownictwie komercyjnym, którego przykład stanowią między innymi hale magazynowe lub centra handlowe.

Wielka płyta – zaletyNie da się ukryć, że tym, czym nierzadko kierują się potencjalni nabywcy mieszkania w budynku z wielkiej płyty, jest podaż tych lokali na rynku nieruchomości i – równocześnie – względnie niska cena, która w porównaniu z kosztem nabycia mieszkania w nowej inwestycji jest znacznie niższa. Dlatego właśnie spora część transakcji mieszkaniowych dotyczy lokali w budynkach wielkopłytowych.

Plusem mieszkania na wielkopłytowym osiedlu jest również bez wątpienia rozwinięta infrastruktura. W pobliżu znajdziemy zarówno sklepy, jak i szkoły, przedszkola, przychodnie i obiekty usługowe. Koncepcja osiedla wzniesionego z wielkiej płyty uwzględniała bowiem budowę obiektów tego typu – stanowiły integralną część okolicy, w której miało się znajdować wszystko to, czego potrzebowali mieszkańcy.

Dobre rozwiązania planistyczne osiedli wielkopłytowych, a więc między innymi fakt, że budynki wznoszono w odpowiedniej odległości, co gwarantowało nie tylko intymność, ale odpowiednią cyrkulację powietrza i rekreacyjną aranżację powstałej w ten sposób przestrzeni, to kolejny atut tych osiedli. W porównaniu z obecną polityką budowlaną, której przyświeca głównie opłacalność inwestycji mieszkaniowej (deweloperowi zależy na tym, aby na jak najmniejszej powierzchni wybudować jak najwięcej lokali mieszkaniowych), osiedla wielkopłytowe mają zdecydowaną przewagę.

Minusy wielkiej płytyJeżeli ewentualni nabywcy mieszkań w budynku wielkopłytowym będą mieć jakieś wątpliwości co do kupna, to będą one dotyczyć jakości budynku, trwałości konstrukcji lub kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Ale nawet jeśli podczas budowy i pierwotnego wykańczania mieszkania powstały wady, to wielce prawdopodobne, że administratorzy budynku, a także lokatorzy, usunęli wszelkie nieprawidłowości. W większości mieszkań w budynkach wielkopłytowych wymieniono również instalacje gazowe, CO i CW. Wiele budynków ocieplono, dzięki czemu koszty utrzymania lokali mieszkaniowych zostały zredukowane.

Tym, co dla potencjalnych nabywców mieszkania z wielkiej płyty może być największą wadą, jest określona trwałość budynku, którą w przypadku takiej konstrukcji ocenia się na okres od kilkudziesięciu do ponad stu lat. Przewidywana trwałość konstrukcji wielkopłytowej zależy przede wszystkim od rodzaju zbrojenia i jego jakości, a także od rodzaju i jakości połączeń zastosowanych pomiędzy płytami. Biorąc pod uwagę fakt, że większość budynków wielkopłytowych liczy około czterdziestu lat, zakup mieszkania w jednym z nich jest inwestycją krótkodystansową.

Ile za wielką płytę?Z uwagi na fakt, że przez wiele lat budownictwo wielkopłytowe dominowało w polskich miastach, ofert sprzedaży mieszkań w takich budynkach jest na rynku nieruchomości bardzo wiele. Ponieważ podaż jest wysoka, to ceny wywoławcze mieszkań w budynkach z wielkiej płyty są niewątpliwie atrakcyjne – w zależności od lokalizacji wynoszą orientacyjnie:

- ok. 240 tysięcy złotych za mieszkanie jednopokojowe (od 30m2);
- ok. 320 tysięcy złotych za mieszkanie dwupokojowe (od 45m2);
- ok. 400 tysięcy za mieszkanie trzypokojowe (od 60m2).

Warto dodać, że większość z tych mieszkań jest wykończona w dobrym standardzie, instalacje wewnętrzne i stolarka okienna są wymienione, a kuchnie – wyposażone w sprzęt AGD. Co za tym idzie, wielkopłytowe mieszkania nie wymagają od kupującego większych nakładów finansowych.

Wielki dylemat?O tym, czy zakup mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest dobrym pomysłem, decyduje szereg czynników. Nie bez znaczenia są oczekiwania kupującego i jego możliwości finansowe; istotny jest również stan techniczny budynku i standard mieszkania. Kalkulacje powinny uwzględnić ewentualny remont i wymianę instalacji, ale także zysk spowodowany niską ceną kupna lokalu. Ostateczną decyzję powinna poprzedzać analiza szczegółowych danych technicznych. Mieszkanie na wielkopłytowym osiedlu może okazać się wielką wygraną!Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 07.03.2013

Zobacz również

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Wybór mieszkania jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed podpisaniem ostatecznej umowy konieczne jest dokładne poznanie firmy, która będzie realizowała nasze marzenie o własnym M. Wiarygodność dewelopera możemy bez problemu sprawdzić samodzielnie. Podstawowe czynności jakie należy w tym celu wykonać opisano poniżej.

Podatek od najmu w kilku krokach

Podatek od najmu w kilku krokach

Rozliczanie podatku od najmu jest dość skomplikowane – wymaga bowiem znacznej wiedzy i doświadczenia. Mimo to, ogólny sposób postępowania można opisać w kilku prostych punktach. Pierwszym krokiem jest oszacowanie przychodów płynących z najmu, a także związanych z nimi kosztów. Należy też policzyć, która forma rozliczania podatku będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli wybierzemy ryczałt, trzeba zdecydować, czy będziemy się rozliczać miesięcznie, czy kwartalnie.

Mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze?

Mieszkania położone na parterze w ofertach deweloperów zazwyczaj są tańsze niż lokale położone wyżej. Parterowe usytuowanie uważa się za uciążliwe i mniej bezpieczne. Z tego powodu deweloperzy starają się skusić klientów dodatkowymi atutami, takimi jak np. duży taras czy własny ogródek. Zastanawiając się nad wyborem własnego mieszkania, nie zapominajmy, że lokale na parterze mają też swoje zalety.

Wspólnota mieszkaniowa – wspólne prawa, wspólne obowiązki

Kupujesz mieszkanie. Stajesz się nie tylko jego właścicielem, ale i – równocześnie – członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Czy wiesz, co się z tym wiąże? Jakie wynikają z tego prawa, a jakie obowiązki? Wspólnota mieszkaniowa to jednostka organizacyjna zarządzająca częściami wspólnymi nieruchomości, która należy do jej członków.Wspólnota staje się zatem gospodarzem budynku.

Mieszkanie pod Warszawą? Czemu nie!

Stale pogarszająca się sytuacja na polskim rynku pracy, zahamowanie wzrostu wynagrodzeń oraz brak jakiejkolwiek perspektywy poprawy sytuacji w naszym kraju sprawiają, że wszelkie inwestycje mieszkaniowe podejmujemy ostatnio bardzo ostrożnie. Z uwagi na kryzys ekonomiczny dokładnie porównujemy ceny wielu dostępnych na rynku ofert, coraz częściej także szukamy mieszkań położonych poza miastem.

Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

Mieszkanie kupione. Teraz czas dopiąć na ostatni guzik wszystkie formalności. „Jakie jeszcze formalności?” - wielu szczęśliwych nabywców łapie się za głowę. W ferworze odbioru mieszkania, remontów, wykończeń i upragnionych przeprowadzek zapominają o kilku ważnych sprawach...

Wykańczanie mieszkania w trzech krokach – budżet, zakup materiałów, wybór ekipy

Kupno mieszkania to ważny moment – spełnione marzenie, ale i początek drogi pełnej pułapek, czyli wykańczania nowego lokum. Zanim wprowadzimy się do własnego M, musimy przecież stawić czoła logistycznemu wyzwaniu. Co robić, żeby mu sprostać?

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1290

Mokotowska Szpilka

InwestycjaInwestycja:Mokotowska Szpilka

DeweloperDeweloper:Buszrem

Mokotów Szpilka to zgrabny, smukły i estetyczny 10 kondygnacyjny budynek mieszkalno – usługowy.   Cały projekt składa się z 25 nowych mieszkań. Budynek posiada od 7 do 11 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.   W planach znalazły się dwupoziomowe apartamenty [...]

PowierzchniaMieszkania:39.1 - 106 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży

Yana

InwestycjaInwestycja:Yana

DeweloperDeweloper:MOTA-ENGIL REAL ESTATE

YANA to przestronnie i funkcjonalnie zaprojektowane osiedle z bogatą ofertą mieszkań o zróżnicowanych metrażach, od komfortowych kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Każde z nich zostało wyposażone w balkon, loggię lub ogródek, idealne miejsce do odpoczynku po pracy. Wybrane mieszkania na ostatnich [...]

PowierzchniaMieszkania:32 - 108.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 9 200

Ascot Apartments

InwestycjaInwestycja:Ascot Apartments

DeweloperDeweloper:Ascot Apartments

Inwestycja Ascot Apartments znajduje się na Osiedlu Wyczółki i jest realizowana przez dewelopera Ascot Apartments.   Cały projekt składa się z 12 nowych apartamentów klasy premium. Budynek posiada 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Położenie w atrakcyjnej okolicy [...]

PowierzchniaMieszkania:30.1 - 77.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:od 9 500

Dzikiej Kaczki III

InwestycjaInwestycja:Dzikiej Kaczki III

DeweloperDeweloper:Elmis Invest

Osiedle Dzikiej Kaczki III położne jest na warszawskiej Białołęce w wyjątkowym cichym i spokojnym miejscu. W tej części dzielnicy  przeważa zabudowa wielorodzinnej i willowa, a także dużo jest obszarów zieleni.   Bliskość galerii handlowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, przedszkoli oraz [...]

PowierzchniaMieszkania:42.29 - 55.69 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Białołęka

Cena za m2Cena:od 6 400


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Osiedle Primo

InwestycjaInwestycja:Osiedle Primo

DeweloperDeweloper:PROFBUD

Można urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Można zrobić wszystko, by nią zostać. Można podążać jej śladem lub samemu zająć miejsce na pierwszym planie. Niektóre role wyznacza nam życie, inne powinniśmy napisać sobie sami.   Osiedle Primo – pierwszoplanowy wybór na mapie zmieniającej się Łodzi. To [...]

PowierzchniaMieszkania:31.09 - 104.79 m2

LokalizacjaLok.:Łódź - Śródmieście

Cena za m2Cena:-

Apartamenty Finlandzka 4

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Finlandzka 4

DeweloperDeweloper:Apartamenty Finlandzka

Apartamenty Finlandzka to willa miejska wykończona w podwyższonym standardzie w skład, której wchodzi sześć apartamentów. Dostępne są apartamenty o różnych metrażach, które zaspokoją gusta każdego z zainteresowanych. Na parterze znajdują się zielone ogródki, natomiast na ostatnim piętrze zaplanowano [...]

PowierzchniaMieszkania:35.1 - 147.9 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Praga Południe

Cena za m2Cena:Informacja dostępna w Biurze Sprzedaży


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Apartamenty Nowe Bemowo

InwestycjaInwestycja:Apartamenty Nowe Bemowo

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

APARTAMENTY NOWE BEMOWO – Powiew Nowoczesności   Ukształtowana zabudowa dzielnicy zapewnia miejski charakter Osiedla, a rozwijająca się infrastruktura okolicy niesie za sobą liczne udogodnienia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Proste bryły budynków wkomponowane w zagospodarowane otoczenie [...]

PowierzchniaMieszkania:33.81 - 103.36 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:-

Mozaika Mokotów

InwestycjaInwestycja:Mozaika Mokotów

DeweloperDeweloper:Layetana Developments Polska Sp. z o.o.

Mozaika Mokotów to osiedle położone w rewitalizowanej, nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części dzielnicy, przy ulicy Cybernetyki. Jego lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację z centrum miasta i bliskość jednego z największych warszawskich centrów handlowych, a zarazem szybki dostęp [...]

PowierzchniaMieszkania:37 - 151.8 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 6 314 PLN


Notice: Uninitialized string offset: 0 in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\rynek_pierwotny.php on line 62

Osiedle Ludwinów

InwestycjaInwestycja:Osiedle Ludwinów

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Ludwinów – Dom, cisza, spokój, funkcjonalność i nowoczesna architektura To wszystko znajdziecie Państwo w wyjątkowym miejscu na zielonym Ursynowie, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak w lokalizacji zapewniającej swobodny dostęp do Centrum miasta.     W Warszawie przy ul. Gawota, [...]

PowierzchniaDomy:220.74 - 265.99 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursynów

Cena za m2Cena:-

Lubczykowa Góra

InwestycjaInwestycja:Lubczykowa Góra

DeweloperDeweloper:Trust S. A.

Lubczykowa Góra to najwyżej położone na mapie osiedle w mieście. Nowoczesne domy jednorodzinne, funkcjonalna przestrzeń wewnątrz to nie lada zalety inwestycji.   Do wyboru dwie powierzchnie użytkowe domów: 143,2 m2 oraz 162,4 m2 z garażem.   Domy zbudowane zostały w systemie quattro, w najnowszej [...]

PowierzchniaMieszkania:158.9 - 159 m2

LokalizacjaLok.:Poznań - Stare Miasto

Cena za m2Cena:3589 - 3778

1 2 3 4 5 6 7 .... 129 Następna

Aktualności filmowe


Notice: Undefined variable: arts_rs in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\right_aktualnosci_filmowe.php on line 15

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Osiedle Rodzinny Gaj

Wrobud Sp. z o.o.

Osiedle Rodzinny Gaj

(Wrocław)

pozostało ofert: 2

Sprawdź inne inwestycje:

Rezydencja Maślicka (Wrocław)oferty: 6

Gdańska 125 (Łódź)oferty: 3

Rezydencja Szczytnicka (Wrocław)oferty: 5

Stare Żerniki (Wrocław)oferty: 8

Villa Romanow (Łódź)oferty: 4

zobacz wszystkie inwestycje (13) »


Notice: Undefined variable: id_art in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 2

Notice: Undefined variable: kryt_akt in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 13

Aktualności


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł


Notice: Undefined index: zajawka in C:\inetpub\wwwroot\nowemieszkaniaPHP\aktualnosci.php on line 46

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl