Nowe mieszkania - Artykuł - Wykańczanie mieszkania w trzech krokach – budżet, zakup materiałów, wybór ekipy

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

NoweMieszkania.pl

Wykańczanie mieszkania w trzech krokach – budżet, zakup materiałów, wybór ekipy

Wykańczanie mieszkania w trzech krokach – budżet, zakup materiałów, wybór ekipy

Kupno mieszkania to ważny moment – spełnione marzenie, ale i początek drogi pełnej pułapek, czyli wykańczania nowego lokum. Zanim wprowadzimy się do własnego M, musimy przecież stawić czoła logistycznemu wyzwaniu. Co robić, żeby mu sprostać?


Zakup mieszkania jest wyjątkową inwestycją. Wiąże się nie tylko z kosztami finansowymi, ale i z dużym nakładem czasu i uwagi poświęconym przedsięwzięciu. Szczęśliwych nabywców własnego M absorbuje przede wszystkim wykańczanie wnętrz – począwszy od wyboru i zakupu niezbędnych materiałów i domowych sprzętów, poprzez dobór odpowiedniej ekipy wykończeniowej, aż po odbiór gotowego mieszkania. Jak sobie poradzić z takim wyzwaniem? Kluczem do sukcesu jest – jak niemal zawsze – skuteczny plan i dobra organizacja. Warto również trzymać się kilku sprawdzonych zasad.

Krok pierwszy: budżetZacznijmy od budżetu. Tym, co decyduje o budżecie przeznaczonym na wykończenie mieszkania, są najczęściej możliwości finansowe właściciela. Jeżeli budżet nie jest niczym ograniczony, właściciel może wykończyć mieszkanie, realizując wszelkie swoje pomysły – na dodatek może to zrobić całkiem szybko, korzystając z faktu, że zdecydowana większość materiałów (nawet najbardziej egzotycznych) jest dostępna „od ręki”. Jedyną przeszkodą na drodze do realizacji wizji właściciela są przepisy prawne, przede wszystkim przepisy prawa budowlanego.

Jeżeli jednak środki finansowe przeznaczone na wykończenie mieszkania są ograniczone, to wykończeniowy budżet warto zaplanować zawczasu – już na etapie kupna lokalu. W przeciwnym razie okazać się może – już po nabyciu mieszkania – że pieniędzy zostało nam mniej niż przypuszczaliśmy. A zatem jak planować budżet?

1. Dobrą metodą jest z pewnością rozeznanie się w ofercie producentów i dostawców materiałów wykończeniowych. Dzięki temu – po pierwsze – porównamy asortyment (również pod kątem cen, co pozwoli przewidzieć, jakie środki będą potrzebne na zakup materiałów); po drugie – doprecyzujemy pomysł na wnętrze mieszkania. Świetnie sprawdzi się także lista niezbędnych zakupów, która pozwoli utrzymać dyscyplinę i kupować tylko to, co będzie potrzebne w pierwszej kolejności.

2. Filarami planowanego budżetu powinny być bez wątpienia dwa pomieszczenia, których wykończenie (materiały + robocizna) jest bez dwóch zdań najdroższe – kuchnia i łazienka. Mniejszy (lecz nie mniej znaczący) wydatek stanowić będzie wykończenie ścian (chyba że umowa z deweloperem obejmuje położenie gładzi gipsowej i malowanie) i podłóg oraz zakup i montaż stolarki wewnętrznej (o ile nie uwzględniono jej w umowie).

3. Pewną pomocą będzie założenie, że na każdy metr kwadratowy powierzchni trzeba przeznaczyć kwotę 1 tysiąca złotych. Na wypadek nieprzewidzianych wcześniej okoliczności określić warto margines budżetu w wysokości około 20% potrzebnych środków. Budżet rozpisany według tego prostego wzoru powinien wystarczyć nie tylko na zakup materiałów dobrej jakości (w tym sprzętu AGD do kuchni i łazienki), ale i opłacenie prac wykończeniowych.

Krok drugi: zakup materiałów wykończeniowychAby bez większych problemów użytkować mieszkanie przez kilka lub nawet kilkanaście kolejnych lat, warto zainwestować w solidne materiały wykończeniowe. Zasada „co tanie, to drogie” znajduje zwykle potwierdzenie w odniesieniu do poszczególnych elementów wykończenia (na przykład drzwi wejściowych lub osprzętu elektrycznego) i całych pomieszczeń – zwłaszcza tych używanych szczególnie intensywnie (przede wszystkim w kuchni, łazienki i ciągów komunikacyjnych). O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając materiały wykończeniowe?

1. Przy kupnie materiałów wykończeniowych, takich jak glazura, terakota, fugi i kleje budowlane, należy upewnić się, czy niezużyte ilości będzie można zwrócić.

2. Należy wybierać dostawców, którzy w cenie zakupu oferują transport – w przypadku ciężkich lub „niewymiarowych” materiałów będzie to spore ułatwienie.

3. Kupując za pośrednictwem Internetu, należy zweryfikować „najwyższą jakość” i „korzystną cenę” materiałów, oglądając je na żywo w którymś ze sklepów, i upewnić się, że istnieje możliwość zwrotu.

4. Dobierając dodatki, elementy dekoracyjne i – przede wszystkim – charakterystyczne elementy wystroju (meble, lampy), nie należy ulegać trendom i chwilowej modzie – za rok lub dwa to, co dzisiaj jest hitem, będzie de mode.

5. Gdy budżet zaczyna się kurczyć, należy bezwględnie zrezygnować z dodatkowych gadżetów na rzecz materiałów wykończeniowych dobrej jakości.

6. Należy domagać się dowodu kupna – paragonu lub faktury – na podstawie którego można dokonać ewentualnej reklamacji.

Krok trzeci: wybór ekipy wykończeniowejWybór ekipy wykończeniowej nastręcza zwykle nie lada trudności. Każdy, kto kiedykolwiek przeprowadzał remont lub urządzał mieszkanie, ma z pewnością swój własny sposób na znalezienie odpowiedniej firmy i – dzięki temu – ograniczenie ryzyka, które wpisane jest w zatrudnienie fachowców. Istnieją także pewne zasady, których warto przestrzegać, aby nie żałować później swojego wyboru. Oto one:

1. Przede wszystkim: ostrożnie z ogłoszeniami! Nie jest tajemnicą, że nabywcy nowych inwestycji oddawanych przez deweloperów zasypywani są ogłoszeniami firm wykończeniowych. Niestety, w większości przypadków firmy te nie są w żaden sposób sprawdzone, a zatem korzystanie z ich usług jest dosyć ryzykowne. Względnie bezpieczne będzie zlecenie firmie z ogłoszenia jedynie wąskiego zakresu prac (np. montażu rolet czy żaluzji lub rozmieszczenia punktów elektrycznych).

2. Należy także uważać na fachowców od wszystkiego. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie, którzy znają się na wszystkim, nie znają się tak naprawdę na niczym... Mając na uwadze zmiany w technologiach materiałów budowlanych oraz rozwój technik wykonywania prac wykończeniowych różnego rodzaju (w tym instalacji), można wątpić, że jedna osoba „nadąża” za nowinkami z tak wielu dziedzin (np. elektryka, hydraulika, podłączanie urządzeń i montaż stolarki), a przy tym solidnie wykonuje prace budowlano-wykończeniowe;

3. Najbardziej sprawdzonym sposobem na dobór ekipy wykończeniowej to stara jak świat poczta pantoflowa, a więc tradycyjne „polecenie”. Warto rozpytać znajomych lub rodzinę. Firma z polecenia została już sprawdzona, bazujemy zatem nie tylko na opinii zaufanych osób, ale także na widocznych efektach wykonanej przez rekomendowaną ekipę pracy.

Nie zapomnij o umowie!Umowa ustna z ekipą wykończeniową może zawieść, dlatego ustalenia powinny zostać przelane na papier. W umowie zawartej z wykonawcą usługi powinny znaleźć się: zakres usługi, termin jej realizacji i należność. Dodatkowo w umowie można zawrzeć zapis na temat kary umownej (na przykład za niedotrzymanie terminu wykonania prac wykończeniowych) oraz daty odbioru poszczególnych etapów, a także na temat gwarancji, jaką objęte jest zlecenie, i usuwania potencjalnych wad wykończenia.

Co ważne, umowa powinna dokładnie określić oczekiwany efekt prac wykończeniowych – w ten sposób przenosi ryzyko wykonania dodatkowych prac na firmę wykończeniową, a więc wykonawcę. Nie powinna za to uwzględniać zaliczkowania, co z kolei wyeliminuje ryzyko finansowe zleceniodawcy. Oczywistą zaletą zawarcia umowy pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą jest fakt, że – w razie sporu pomiędzy stronami – dokument taki stanowi podstawę dochodzenia swoich praw przed sądem.

Alternatywą dla samodzielnego wykańczania mieszkania jest oferta dewelopera – tak zwane wykończenie pod klucz. Taka możliwość wyda się kusząca szczególnie tym osobom, które nie mają czasu lub chęci na to, aby samodzielnie zajmować się pracami wykończeniowymi. Jednak także i w tym przypadku należy zachować czujność, dokładnie określając w umowie zakres prac i specyfikację materiałów wykończeniowych. Nie należy zapominać o oczekiwaniach względem rezultatów – efekt nie powinien rozmijać się z gustami nabywcy. Warto także dopilnować, aby – mówiąc krótko – nie przepłacić. Koszt usługi wykonywanej przez dewelopoera powinien być porównywalny z kosztem tej samej usługi oferowanej przez niezależne firmy.

A gdy przyjdzie do zapłaty...Podstawą do rozliczenia prac wykonanych przez firmę wykończeniową powinna być umowa. Jeżeli zatem właściciel mieszkania dysponuje umową, warunki dotyczące zapłaty są jasne. Jeśli jednak ustaleń dokonano „na słowo”, zleceniodawca musi liczyć się z ryzykiem – może, aczkolwiek wcale nie musi, pojawić się problem z wykonaniem prac w umówionym terminie lub z zakresem świadczonej usługi.

Umowa ustna może również skutkować sytuacją, w której wykonawca – już po wykonaniu pracy – wyceni ją drożej niż ustalono wcześniej. Jeśli cokolwiek zaniepokoi zleceniodawcę, powinien on niezwłocznie zgłosić swoje zastrzeżenia wykonawcy – ważne, aby zareagować jak najszybciej i uniknąć tym samym dalszych nieporozumień.

W przypadku mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym wnętrza wykańczane są najczęściej od podstaw. Rzadko zdarza się jednak, aby świeżo upieczony właściciel mieszkania znał meandry tak zwanej wykończeniówki. W takiej sytuacji nie jest w stanie zweryfikować, czy zleconą pracę wykonano na odpowiednim poziomie. Dobra wiadomość dla laików jest taka, że mogą wynająć osobę z wykształceniem budowlanym, która obiektywnie oceni standard wykonanej usługi. Koszt takiego „audytu” wynosi około 400 złotych.Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 07.03.2013

Zobacz również

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Przed zakupem – sprawdź dewelopera!

Wybór mieszkania jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed podpisaniem ostatecznej umowy konieczne jest dokładne poznanie firmy, która będzie realizowała nasze marzenie o własnym M. Wiarygodność dewelopera możemy bez problemu sprawdzić samodzielnie. Podstawowe czynności jakie należy w tym celu wykonać opisano poniżej.

Podatek od najmu w kilku krokach

Podatek od najmu w kilku krokach

Rozliczanie podatku od najmu jest dość skomplikowane – wymaga bowiem znacznej wiedzy i doświadczenia. Mimo to, ogólny sposób postępowania można opisać w kilku prostych punktach. Pierwszym krokiem jest oszacowanie przychodów płynących z najmu, a także związanych z nimi kosztów. Należy też policzyć, która forma rozliczania podatku będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli wybierzemy ryczałt, trzeba zdecydować, czy będziemy się rozliczać miesięcznie, czy kwartalnie.

Mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze?

Mieszkania położone na parterze w ofertach deweloperów zazwyczaj są tańsze niż lokale położone wyżej. Parterowe usytuowanie uważa się za uciążliwe i mniej bezpieczne. Z tego powodu deweloperzy starają się skusić klientów dodatkowymi atutami, takimi jak np. duży taras czy własny ogródek. Zastanawiając się nad wyborem własnego mieszkania, nie zapominajmy, że lokale na parterze mają też swoje zalety.

Wspólnota mieszkaniowa – wspólne prawa, wspólne obowiązki

Kupujesz mieszkanie. Stajesz się nie tylko jego właścicielem, ale i – równocześnie – członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Czy wiesz, co się z tym wiąże? Jakie wynikają z tego prawa, a jakie obowiązki? Wspólnota mieszkaniowa to jednostka organizacyjna zarządzająca częściami wspólnymi nieruchomości, która należy do jej członków.Wspólnota staje się zatem gospodarzem budynku.

Mieszkanie pod Warszawą? Czemu nie!

Stale pogarszająca się sytuacja na polskim rynku pracy, zahamowanie wzrostu wynagrodzeń oraz brak jakiejkolwiek perspektywy poprawy sytuacji w naszym kraju sprawiają, że wszelkie inwestycje mieszkaniowe podejmujemy ostatnio bardzo ostrożnie. Z uwagi na kryzys ekonomiczny dokładnie porównujemy ceny wielu dostępnych na rynku ofert, coraz częściej także szukamy mieszkań położonych poza miastem.

Formalności, które czekają nabywcę lokalu mieszkalnego

Mieszkanie kupione. Teraz czas dopiąć na ostatni guzik wszystkie formalności. „Jakie jeszcze formalności?” - wielu szczęśliwych nabywców łapie się za głowę. W ferworze odbioru mieszkania, remontów, wykończeń i upragnionych przeprowadzek zapominają o kilku ważnych sprawach...

Wielka płyta w wielkim mieście – wady i zalety

Rozważasz kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym wybudowanym w technologii „wielkiej płyty”? Analizujesz wady i zalety? Z pewnością kusi Cię atrakcyjna cena lokalu i duży wybór. A może i inne zalety wielopłytowego budownictwa?

Wyposażenie wnętrz

Inf Rynek pierwotny - nowe mieszkania i domy Wszystkich artykułów: 1147

Stacja Nowy Ursus

InwestycjaInwestycja:Stacja Nowy Ursus

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

STACJA NOWY URSUS - użytkowanie wieczyste   STACJA NOWY URSUS to nowoczesne osiedle zlokalizowane w idealnym punkcie komunikacyjnym Warszawy, który jednocześnie posiada wszystkie zalety mieszkania w zacisznej okolicy. W pobliżu inwestycji znajdują się tereny rekreacyjne takie jak park Czechowicki [...]

PowierzchniaMieszkania:31.53 - 90.14 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Ursus

Cena za m2Cena:od 5 899 zł/mkw

Forum Wola

InwestycjaInwestycja:Forum Wola

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Wola nowe mieszkania i apartamenty powstają w niezwykle dynamicznym tempie. Nic w tym dziwnego – lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna i ma wiele atutów. Jeśli Ty także rozważasz kupno mieszkania na Woli, rozważ koniecznie powstającą inwestycję Forum Wola. Z naszego artykułu dowiesz [...]

PowierzchniaMieszkania:44.27 - 120.78 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wola

Cena za m2Cena:od 6 950 zł/mkw

Willa pod Modrzewiami

InwestycjaInwestycja:Willa pod Modrzewiami

DeweloperDeweloper:DK- DEVELOPMENT SP. Z O.O.

Biuro „3D-architekci”, odpowiedzialne za projekt tego kameralnego budynku, w bardzo udany sposób połączyło zastosowanie nowoczesnych form architektonicznych z wpisaniem nowej inwestycji w kontekst sąsiednich, międzywojennych willi. Luksusowy charakter budynku podkreślają efektowne elewacje i najwyższa [...]

PowierzchniaMieszkania:60.63 - 95.93 m2

LokalizacjaLok.:Kraków - Grzegórzki

Cena za m2Cena:od 7 700 zł/m2

Bartycka Residence III BIS

InwestycjaInwestycja:Bartycka Residence III BIS

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Mokotowie w Warszawie? Sprawdź, co oferuje inwestycja Bartycka Residence III, w której czekają na przyszłych lokatorów nowoczesne i komfortowe mieszkania o zróżnicowanym metrażu! Bartycka Residence III to inwestycja, w której powstają nowe mieszkania Warszawa. [...]

PowierzchniaMieszkania:32.71 - 119.79 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8300 zł/mkw

Osiedle Bluszczańska II

InwestycjaInwestycja:Osiedle Bluszczańska II

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Osiedle Bluszczańska to zespół mieszkaniowy, który powstanie w zielonej części najbardziej prestiżowej warszawskiej dzielnicy. Mokotów to dzielnica z tradycjami, która od lat zachowuje swój wyjątkowy charakter, dominują tu rozległe tereny parkowo-rekreacyjne i kameralna niska zabudowa.   Osiedle [...]

PowierzchniaMieszkania:50.94 - 87.06 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:7 950 zł/mkw

Mila Baltica

InwestycjaInwestycja:Mila Baltica

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

POZNAJ MILA BALTICA   Kuluarowy charakter inwestycji uzyskano dzięki niskiej, kameralnej zabudowie. Szlachetne materiały wykończeniowe, lobby z portierem oraz udogodnienia budują prestiż osiedla. Elewacja biała z użyciem cegły z futurystycznymi pasami zostanie doceniona przez wszystkich, lubiących [...]

PowierzchniaMieszkania:32.9 - 94.77 m2

LokalizacjaLok.:Gdańsk - Zaspa

Cena za m2Cena:6 900 zł

Osiedle Kondratowicza

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kondratowicza

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać na Targówku w Warszawie? Nic dziwnego, wybór jest naprawdę spory. W dzielnicy Warszawa Targówek nowe mieszkania i apartamenty powstają w ostatnich latach coraz częściej, tak więc osoby, które zamierzają zamieszkać w tej okolicy, mają prawo mieć dylemat – czym wyróżnia [...]

PowierzchniaMieszkania:74.26 - 109.18 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Targówek

Cena za m2Cena:od 6 938 zł/mkw

Rubikon Residence III

InwestycjaInwestycja:Rubikon Residence III

DeweloperDeweloper:APM Development sp. z o.o.

Jeśli idzie o dzielnicę Warszawa Mokotów, nowe mieszkania i apartamenty powstają tutaj w dynamicznym tempie. Mokotów to prestiżowa część stolicy, która łączy w sobie uroki życia w wielkim mieście i możliwość ucieczki od jego zgiełku. Jeśli szukasz ekskluzywnego mieszkania na Mokotowie, które zapewni [...]

PowierzchniaMieszkania:44.38 - 121.92 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Mokotów

Cena za m2Cena:od 8 200 zł/mkw

Młody Wilanów

InwestycjaInwestycja:Młody Wilanów

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

Chcesz zamieszkać w prestiżowej, zacisznej i zielonej okolicy? Z pewnością bierzesz zatem pod lupę nowe mieszkania Warszawa Wilanów! Przyjrzyjmy się jednej z nowo powstałych inwestycji, szczególnie atrakcyjnej pod wieloma względami – Młodemu Wilanowowi.  Młody Wilanów to nowa warszawska inwestycja [...]

PowierzchniaMieszkania:29.54 - 80.62 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Wilanów

Cena za m2Cena:od 6100 zł/m2

Osiedle Kameralne

InwestycjaInwestycja:Osiedle Kameralne

DeweloperDeweloper:ROBYG S.A.

W dzielnicy Warszawa Bemowo nowe mieszkania i apartamenty powstają niezwykle dynamicznie – to zrozumiałe, gdyż Bemowo jest bez wątpienia atrakcyjną częścią Warszawy. Jedną z inwestycji, która została niedawno oddana do użytkowania, jest Osiedle Kameralne (etap VIII) – jeśli szukasz w Warszawie mieszkania [...]

PowierzchniaMieszkania:51.97 - 96.07 m2

LokalizacjaLok.:Warszawa - Bemowo

Cena za m2Cena:od 6 700 zł/mkw

1 2 3 4 5 6 7 .... 115 Następna

Aktualności filmowe

Oferty - nowe mieszkania i domy

Nowe mieszkania - FIRST MINUTE

Apartamenty Nowe Bemowo

APM Development sp. z o.o.

Apartamenty Nowe Bemowo

(Warszawa)

rozpoczęcie sprzedaży:

Październik 2017

Sprawdź inne inwestycje: Rozpoczęcie sprzedaży

Rubikon Residence IV (Warszawa)Wrzesień 2017

zobacz wszystkie inwestycje (2) »

Nowe mieszkania - LAST MINUTE

Kamienica Nova

DK- DEVELOPMENT SP. Z O.O.

Kamienica Nova

(Kraków)

pozostało ofert: 2

Sprawdź inne inwestycje:

Mila Baltica (Gdańsk)oferty: 6

Kamienica Perłowa (Kraków)oferty: 1

Puławska 111 (Warszawa)oferty: 2

Osiedle Bluszczańska II (Warszawa)oferty: 8

Willa pod Modrzewiami (Kraków)oferty: 5

zobacz wszystkie inwestycje (8) »

Aktualności

Belleville inspirowany Francją

Belleville inspirowany Francją

To inwestycja o niewątpliwych walorach estetycznych i wysokiej funkcjonalności. Postawiono tu na połączenie atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji (...)

przeczytaj cały artykuł

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Dmowskiego 19 - nowoczesność wśród zieleni

Inwestycja powstaje aktualnie we Wrocławiu, na Kępie Mieszczańskiej przy ulicy Romana Dmowskiego 19. Lokalizacja w samym centrum miasta to doskonała (...)

przeczytaj cały artykuł

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja Miasto Moje

Inwestycja znajduje się na Żeraniu, przy ul. Marywilskiej 58 (10 km od centrum Warszawy). Obiekt jest realizowany przez dewelopera Ronson Development (...)

przeczytaj cały artykuł

Aura Sky

Aura Sky

To ciekawa inwestycja z nowoczesną, modernistyczną architekturą z dużymi przeszkleniami i ogromnymi oknami, pozwalającymi podziwiać piękną okolicę. (...)

przeczytaj cały artykuł

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Zawiła, Kraków, Kliny to nowa inwestycja położona w stolicy Małopolski

Kraków i dzielnica Kliny to wprost idealne miejsce do zamieszkania wraz z rodziną. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie (...)

przeczytaj cały artykuł

Warto wiedzieć

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

www.nowemieszkania.pl 2013 Imedia Group 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14, fax. 22 616-07-17 biuro@nowemieszkania.pl